Juhtkiri

Juhtkiri | Parteide valimisnimekirjad diskrimineerivad naisi (19)

Ohtuleht.ee, 20. jaanuar 2019 18:49
Foto: Martin Ahven
Mis saab vabas maailmas kellelgi olla selle vastu, et inimesed tänavail oma meelsust avaldavad, olgu selleks siis viimase nädalavahetuse naiste marss, tõrvikurongkäigud, vähemuste meeleavaldused või sisserände vastu protestideni välja. Kui meeleavaldus registreeritud, ohud hinnatud ning politsei toimuval igaks juhuks silma peal hoiab, siis on see hea võimalus enda seisukohtade tutvustamiseks, teavitustööks ja ühiskondliku diskussiooni edasiarendamiseks.

Sama kehtib ka naiste marsi suhtes, kuigi valimiseelsele ajale kohaselt kuuldus juba enne ürituse toimumist kahtlevaid noote. Küll pidas Isamaa seda naiste õiguste varjus radikalismi Eestisse toomise katseks, küll arvati üritus meeste-vastaseks väljaastumiseks. Ka tagantjärele on tõlgendused erinevad erakondade osalemise suhtes – kas tegu oli marsi valimiseelse kaaperdamisega parteide poolt või mitte?

Fookus oli tõepoolest ajuti hajuv, kui kõrvuti naiste rolli tähtsustavate ja feministlike loosungitega lehvisid ka vikerkaarelipud ja parteide valimisloosungid, aga näha võis ka kollast vesti, mille kohta ei tea, kas see pidi tõmbama paralleeli Prantsusmaad juba mitu kuud kimbutanud protestiliikumisega. Kõiki neid saab võtta aga märgina, et probleemid on õhus ja ootavad tegelemist.

Samas tundub parteide käitumine silmakirjalik, kui ühelt poolt käiakse marsil naistele õiguseid nõudmas, kuid nende samade erakondade valimiste üldnimekirjadest vaatab vastu selge ebavõrdsus ja sooline diskrimineerimine. Sotside juht Jevgeni Ossinovski kandis meeleavaldusel küll sotside loosungeid, kuid sotside valimisnimekirjas leiame 125 nime seast vaid 45 naist ehk napilt kolmandiku. Keskerakonna plakat nõudis rohkem naisi poliitikasse, kuid sama partei valimisnimekirja mahtus vaid 35 naist.

Ka on sotsid juba pikki aegu rääkinud kaltsuvaibapõhimõttel nimekirja koostamisest, naised meestega vaheldumisi, kuid lobast tegudeni pole jõutud. Võrreldes kõige naistevaenulikuma Isamaa nimekirjaga, kuhu mahtus 125 nime sekka vaid 24 naist, on teiste olukord muidugi oluliselt parem. Aga et olukord pole muutunud, siis kas tasuks tulla tagasi jälle sookvootide teema juurde? Naised on küll välja murdnud laste, kiriku ja köögi piiramisrõngast, aga muud muutused on visad tulema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee