Militaarvõistluse Utria dessant 2019 võitis Kaitseliidu Pärnumaa maleva II võistkond.Foto: Asso Puidet
Kaitse Kodu! 19. jaanuar 2019 22:21
Militaarvõistluse Utria dessant 2019 võitis Kaitseliidu Pärnumaa maleva II võistkond koosseisus Kristo Sinivee, Kristo Pihlak, Peedu Perner ja Henri Noormets. Teisele kohale tuli Kaitseliidu Järvamaa maleva võistkond koosseisus Indrek Reismann, Jürgen Põldma, Alo Aasma ja Arti Kõrgesaar. Kolmandaks platseerus Kaitseliidu Tallinna maleva Põhja kompanii võistkond koosseisus Lennart Komp, Marek Soop, Tanel Järvet ja Tiit Rosenberg.

Üleeile õhtul Viivikonnas startinud 25-st võistkonnast ületas täna Narva Kreenholmi manufaktuuris finishijoone 18.

ERNA Selts, Kaitseliit ja Narva-Jõesuu linnavalitsus korraldab talvist militaarvõistlust alates 1999.aastast tähistamaks Vabadussõja suurimat dessantoperatsiooni, mille tulemusel vabastasid Soome vabatahtlikud koos Eesti rahvaväega Narva ja Jaanilinna. Sel aastal tähistatakse ajaloolise dessandi 100 aastapäeva.

21.jaanuari 1919.aasta "New York Times" kirjutas: "Peipsi järvast kirde pool tegutsenud Eesti vägesid on saatnud bolshevike vastu märkimisväärne edu. Tallinn-Peterburi raudtee ääres paiknev Narva linn koos suure hulga sõjavangidega võeti enda kontrolli alla. Soome väed tegid eestlastega koostööd. Võidukad väed said suure sõjasaagi suurtükkide, toidumoona ja soomusrongide näol. Vangi langes ka diviisi ja rügemendi juhtkond. Räägitakse, et bolshevike sõjakomissar Lev Trotski oli lahingutegevuse ajal Narvas ja põgenes pärast bolshevike alistumist."

Eestlaste kaotused Narva vabastuslahingutes oli üks langenu ja 12 haavatut, soomlasi langes kolm ja haavata sai 11 vabatahtlikku, venelasi langes ja sai haavata 300-400 meest.

Kommentaarid  (15)

maie toom 20. jaanuar 2019 10:40
nii tublid ei ole kohe sõnu !
Oh sind 09 53 20. jaanuar 2019 10:10
ÕS andmed on natuke teised, kui sinul kiiresti peatav üksus ehk kiirüksus. ÕS-s puudub sõna kiirüksus, aga võib leida selgituse sõnale dessant - dess`an't vägede paiskamine vaenlase maale; vaenlase maale paisatav väeosa. Dessant õhust, merelt = õhu+dessant, mere+dessant. Langevarju+dessant. Dessant+laev, dessant+langevari, dessant+operatsioon, dessant+üksus
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS