Maailm

Täiendatud kell 14.30

Pärast kaht parlamendihääletust on Brexit ikka veel lõhkise küna ees (10)

Tiina Tamman, London, 18. jaanuar 2019 08:05
KATASTROOF TULEKUL: Brexiti vastased kujutavad bLondonis parlamendihoone ees peaminister Theresa Mayd juhtimas Brexiti nime kandvat laeva vastu jäämäge.Foto: PA Pictures/Scanpix
Suurbritannia peaminister Theresa May tuleb esmaspäeval uuesti parlamendi ette. Arvatavasti on tal kaasas uus Euroopa Liidust lahkumise plaan. 

„Arvatavasti“ on siinjuures oluline sõna. Olles kolmapäeval teatanud läbirääkimiste alustamisest teiste parteidega, on May endiselt jäik ja enesekeskne poliitik, kes kompromisse ei otsi. Ja nii on mitmed vaatlejad oletanud, et esmaspäeval toob May tagasi oma vana plaani, ehkki sel on seljas uus kuub. Selle plaani üle kavatseb parlament hääletada 29. jaanuaril.

Suurbritannial puudub põhiseadus 

Neile, kes praegusest Suurbritannia olukorrast aru ei saa – ja nende seas on suur hulk oma riigi kodanikke – tuleb meenutada, et riigil puudub põhiseadus.

Nädalavahetusel korraldatud küsitlusel arvas 72% küsitletuist, et põhiseadust oleks vaja. Seni on patiseisu vältimiseks seatud poliitiline süsteem toiminud rahuldavalt, ent praegune kaootiline olukord on täiesti uus riigi ajaloos.

Teisipäeval kukkus May lahkumisplaan parlamendihääletusel ülisuure enamusega läbi, kolmapäeval aga võitis May valitsus parlamendis usaldushääletuse, ehkki napilt.

Viimase rahvaküsitluse kohaselt eelistab Mayd peaministrina 36% küsitletuist, leiboristide liidrit Jeremy Corbynit 20%, ent kõige suurem protsent (41%) ei oskagi eelistust öelda.

Hetkel ei oska ka keegi öelda, mis Brexitist edasi saab, sest arvamusi on palju.

Tööpartei juht ja opositsiooniliider Jeremy Corbyn lahkumas oma Londoni kodust. Ta soovib, et Suurbritannia jääks pärast Brexitit koos Euroopa Liiduga tolliliitu. Peaminister May on selle võimaluse seni välistanud. Foto: AFP/Scanpix

Corbyn, kes kõige parema meelega tahaks uusi üldvalimisi, on keeldunud Mayga edasise tegevusplaani osas läbi rääkima, kui May ei välista Euroopa Liidust väljalangemist ilma lahkumisleppeta (no deal). Corbyni meelest oleks no deal täielik katastroof. May aga seda ei välista ja on isegi öelnud, et no deal on parem kui kehv lahkumislepe.

Corbyni partei senine põhinõue on olnud koos Euroopa Liiduga tolliliitu kuulumine, ent selle välistas May juba kaks aastat tagasi. Vaatlejad imestavad, et May alustab teiste parteidega läbirääkimisi nüüd, kaks ja pool aastat pärast referendumit. Seda oleks kohe alguses pidanud tegema. Ent tookord lootis May lahkumisplaani koostada peaaegu et salaja, vaid valitsuse tasandil, rahvast ja parlamenti informeerimata.

Ja nii polegi riik lõhkisest künast kaugemale saanud. Mayl on täiesti õigus öelda, et teisipäeval toimunud parlamendihääletus oli tema lahkumisplaani vastu, samas näitamata, mille poolt siis parlament oleks.

Samas raiub peaminister nagu rauda, et Brexit tuleb, sest rahvas on nii otsustanud. Ajakirjanduses aga jätkub debatt uuest referendumist, Kanada või Norra moodi leppest ning lahkumise edasilükkamisest. Värskete teemadena on lisandunud Põhja-Iirimaa (kas võiks tulla referendum põhja ja lõuna ühendamisest?), riigi identiteet ja demokraatia olemus.

Rahvale hoopis südamelähedasem on aga arstirohtude ja toiduvarude teema pärast 29. märtsi lahkumist. Olen kindel, et mitmes Suurbritannia peres on juba hakatud varuma konserve ja makarone.

Samal teemal

17.01.2019
VIDEO | Sven Mikser ja Urmas Reinsalu andsid ülevaate Brexitist ja seletasid, mida see kaasa toob
16.01.2019
SUUR TEADMATUS: keegi ei tea, mis saab Inglismaa eestlastest pärast Brexitit
16.01.2019
JULGE SAMM: parlamendisaadik lükkas Brexiti takistamiseks sünnituse edasi
15.01.2019
May Brexiti-lepe kukkus hääletusel läbi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee