Juhtkiri

Juhtkiri | Britid peavad Brexiti suhtes lõpuks otsusele jõudma  (2)

Ohtuleht.ee, 16. jaanuar 2019, 18:01
Suurbritannia Euroopa Liidust väljaastumise ümber juba kolmandat aastat kestev vaidlus ja jätkuv määramatus on kurnav nii brittidele enestele kui ka ELile. Olukorra teeb veelgi segasemaks, et Ühendkuningriik on sisuliselt lõhki: nii lahkumise pooldajaid kui ka ELi pooldajaid on enam-vähem pooleks. Tagatipuks võib taas üles kerkida Šotimaa iseseisvumise küsimus, kui šotlased keelduvad EList lahkumisest. 

Kui eelneva kohta võib öelda, et tegu on saareriigi siseküsimusega, mille nad peavad suutma isekeskis ära lahendada ja ennekõike selgusele jõudma, mida nad üleüldse tahavad, siis brittide otsustusvõimetuse käes kannatab ka kogu EL. Selle asemel, et kulutada ühist energiat edasiminekuks, peab praegu mõistatama ja töötama välja eri variante brittide lahkumise puhuks. Praegu pole teada sedagi, kas astutakse välja lepingu alusel või ilma selleta. Õhus on seegi võimalus, et lahkumise küsimuses tuleb uus rahvahääletus.

Võib ju küsida, et milles probleem – mingu, kui tahavad, las näevad ise, kas eraldununa on elu parem. Ühtede ennustajate järgi oleks nende eraldumine ELi lõpu algus, kus ka ülejäänud rahvad saaksid brittide sammust innustust ja sooviksid ELi kütkeist lahti rebida. Kuid sugugi mitte vähem tõenäoline pole ka vastupidine variant, kus ühised hüved kaaluvad elus hüpoteetilise kasu ning EL jätkaks märgatavalt tugevamana ja ühtsemana kui seni. 

Oleme harjunud pidama tööjõu ja kaupade vaba liikumist sedavõrd iseenesestmõistetavaks, et isegi ei mõtle enam, kuidas see on saavutatud. Kui viisarežiimi Suurbritanniasse sõiduks ehk ei tule, siis sinna tööle ja õppima minekul või kaupade tellimisel lisandub kindlasti parasjagu bürokraatlikke sekeldusi.

Eestlased saaksid aga brittide kasusid ja kahjusid kokku lüües hinnata, kas Eestiski mõne poliitilise jõu propageeritav Brüsseli ikke alt vabanemine ikka oleks meile kasulik.

ELi huvides on brittidelt nõuda määramatuse lõpetamist ning konkreetsete sammude astumist, ükskõik kas lahkudes või ELi jäädes. Isegi lepinguta lahkumine tundub olevat parem variant kui permanentne otsustusvõimetus.

2 KOMMENTAARI

v
Vaba 16. jaanuar 2019, 20:15
Kui britid selle nämmutamise ja koogutamise lõpetaksid siis teeksid nad targalt kui lahkuksid ilma leppeta ja liituksid koheselt amidega ja paljude vabade riikidega.Neil on viimane aeg omariiklus taastada muidu võib neid kanda loojakarja.
q
Qwert 16. jaanuar 2019, 18:22
Siiani pidin ÕL juhtkirju asjalikeks, kuid praegune on natuke nihu. Heaks kinnituseks sellele on järgmine lõik: Eestlased saaksid aga brittide kasusid...
(loe edasi)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee