Maailm

Möödus 50 aastat Tšehhi märtri enesesüütamisest (1)

Toimetas Aare Kartau, 16. jaanuar 2019 15:10
Lilled ja küünlad Jan Palachi kalmul. Foto: AFP/Scanpix
16. jaanuaril 1969. aastal, 50 aastat tagasi, süütas Jan Palach, Praha Karli ülikooli ajaloo- ja poliitmajanduse tudeng, ennast Prahas Václavi väljakul põlema. Ta tegi seda protestiks 1968. aasta Nõukogude armee sissetungi vastu Tšehhoslovakkiasse, mis lõpetas liberaliseerimisperioodina tuntud Praha kevade.

Vaid 20aastane Palach, kes oli tudengina tuntud kui terav Nõukogude võimu kritiseerija, suri valulikult. Tema keha oli rohkem kui 85% ulatuses kaetud kolmanda astme põletustega. Palach lamas haiglavoodis kolm päeva tugevate valuvaigistite mõju all, enne kui ta suri. Kui noormees oli teadvusel, suutis ta vaid vaevaliselt rääkida, sest tuli oli kahjustanud ka tema kopse.

Psühhiaater Zdenka Kmuníčková, kellega Palach surmaeelselt vestelda suutis, sai teada, et esmase plaani järgi pidi sarnaseid protestijaid mitu olema. Palach avaldas psühhiaatrile ka oma teo põhjused, kirjutab Radio Praha:

ZK: „Jan, miks sa seda endale tegid?“

JP: „Ma tahtsin väljendada oma vastuolu selle suhtes, mis siin toimub, et rahvas üles ärkaks.“

ZK: „Sa tahtsid rahvast äratada ja avaldada arvamust selle kohta, mis toimub?“

JP: „Jah.“

ZK: „Täpsemalt kuidas?“

JP: „Ennast (mitmuses - toim.) põletades.“

ZK: „Ennast põletades... Sa leppisid selle kellegagi koos kokku?“

JP: „Jah.“

ZK: „Kellega, Honza (Palachi hüüdnimi - toim.)? Kas teid on rohkem?“

JP: „Jah.“

Oma kaasosalisi Palach ei avaldanud, kuid veidi enne surma oli noormees teada andnud, et ta ei soovi, et keegi end sarnaselt ohverdaks. Kahjuks järgis tema tegevust kuu aega hiljem teine üliõpilane – Jan Zajic.

Sajad tuhanded inimesed kogunesid 1969. aasta 25. jaanuaril Praha tänavatele jäise vihma kätte, et avaldada austust noorelt lahkunud Palachile, kui tema surnukirst Praha kalmistule viidi. 

Pärast surma muutus Jan Palachi nimi tšehhoslovakkia rahva hulgas erakordse vapruse ja raudse iseloomu sümboliks. Kuigi tema poliiitlised eesmärgid ja soovid kohe ei täitunud, pole tšehhid siiani unustanud nooruki isetut tegu. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee