Foto: Karri Kaas
Õhtuleht.ee 16. jaanuar 2019 12:54
Neljapäeva, 17. jaanuari õhtul kell 20.00 stardib Utria dessant 2019 esimene võistkond iga-aastasele militaarvõistlusele, millega ERNA Selts, Kaitseliit ja Narva-Jõesuu linn tähistavad Eesti territooriumi, Narva ja Jaanilinna vabastamist punaväelastest täpselt 100 aastat tagasi.

Võistkondi on sel aastal registreerunud kokku 30. Enim võistkondi paneb traditsiooniliselt välja KL Tallinna malev, sel aastal 2 Nõmme malevkonnast, üks võistkond Toompea malevkonnast, Kalevi malevkonnast, Põhja kompaniist ja naisvõistkond Meredivisjonist.

Kolm võistkonda paneb välja Scoutspataljon, kahe võistkonnaga on esindatud KL Pärnumaa, Rapla, Sakala, Jõgeva, Järva ja Alutaguse malevad, samuti KVÜÕA Kõrgem Sõjakool ja Kuninglik Madalmaade Armee. Ühe võistkonnaga on esindatud KL Valgamaa ja Harju malevad, Pioneeripataljon, Poola ja Läti.

Lumeolud Ida-Virumaal on head, mis ERNA Seltsi presidendi Meelis Rätsepa sõnul lubavad trassi, mille pikkus on sel aastal linnulennult umbes 60km, läbida suuskadel. „Vähendasime sel aastal veidi trassi pikkust, lisasime aga kontrollpunktide ja ülesannete hulka. Tuima rühkimist maastikul on tänavu vähem, kuid võistlus ei tule lihtsam, vaid mitmekülgsem“, iseloomustas Meelis Rätsep tänavuaastast võistlustrassi.

Utria dessant 2019 lõpeb laupäeval, 19. jaanuaril, kui relvastatud võistkonnad alustavad Olgino suunalt, Kadastiku järve piirkonnast liikumist Kreenholmi poole. Hommikul kell kaheksa alustab esimene võistkond aga lõpujooksu Kreenholmi Manufaktuuri kaldapealsel.

Eesti 100 ürituste raames annab klubi klubi Front Line algusega 14.00 Kreenholmi naabruses Narva vabastamise näidislahingu. Enne etendust on huvilistel võimalus klubi liikmetega vestelda ja tutvuda ajaloolise relvastuse, varustuse ja embleemidega.

Utria dessandi lõpujooksuga samaaegselt algab kell 11.00 Utria dessandi mälestusmärgi juurest Soome Vabariigi saatkonna korraldatud Eskola jooks. 21,1 km pikkuse poolmaratoniga tähistatakse Soome vabatahtlike 1. kompanii teekonda kapten Anto Eskola juhtimisel marsruudil Udria-Laagna-Riigiküla-Narva raekoja plats.

Utria dessant 2019 autasustamine toimub algusega kell 16.00 TÜ Narva kolledžis.

17.-19. jaanuaril 1919. aaastal toimunud Utria dessant oli vabadussõja suurim dessantoperatsioon, mille põhiraskust kandsid Soome vabatahtlikud.

Operatsioonis osalesid ka Narva kaitseliitlased, Eesti rahvavägi ja merevägi ning Vene loodearmee ohvitseridest koosnev võitlusgrupp. Narva ja Jaanilinn puhastati enamlastest 19. jaanuaril, millega viidi lõpule Eesti territooriumi vabastamine.

Artikkel on valminud koostöös ajakirjaga Kaitse Kodu!