Maailm

Jüri Nael Brexiti-leppe põrumisest: nüüd on jälle kõik otsad lahti (14)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 16. jaanuar 2019 13:00
Jüri NaelFoto: Erlend Štaub
Suurbritannia peaminister Theresa May Brexiti-lepe kukkus teisipäeval parlamendihääletusel läbi. Aastaid Inglismaal elanud Jüri Nael rääkis Vikerhommikus, et nüüd on taas kõik otsad lahtised ja Brexiti vastased lootusrikkad.

May ebaõnnestumine oli äärmiselt ränk. Leppe vastu hääletas 432 saadikut, samas kui selle poolt oli vaid 202 saadikut. Naela sõnul aimasid kohalikud, et May plaan ei lähe läbi.

Samal teemal

„Eks seda oli ette arvata, sest May üritas seda detsembris toimuma pidanud hääletust edasi lükata, lootuses, et ta saab siis suurema toetuse. Nii suurt lüüa saamist ei näinud keegi ette,“ kirjeldas Nael, kelle sõnul annab Brexiti-leppe läbikukkumine lootust neile, kes Euroopa Liidust lahkumise vastu on.

„Kõik osapooled on väga lootusrikkad. Sellest tuleb paras võitlus, sest ükski osapool ei ole alla andnud ja nüüd pannakse käiku kõik võimalikud vahendid ja demagoogiad, et oma tahtmine saada,“ ennustas Nael ja lisas, et kuigi hea tava järgi astub peaminister pärast sellist lööki tagasi, siis May puhul seda ilmselt ei juhtu.

Nael kirjeldas, et Inglismaal elavate välismaalaste jaoks ei ole Brexit igapäevane jututeema.

„Neil, kes siin juba elavad, kasvab residentsusõigus automaatselt. Lihtsalt neil, kes tahavad pärast Brexitit siia tulla, on keerulisem, sest immigratsiooni poliitika ilmselt muutub,“ seletas Nael.

Naela sõnul oodatakse uut referendumit ja loodetakse, et seekord on rahvahääletuse tulemused teised. Tulemust mõjutab see, et inimesed ei kujutanud esimesed korral ette, millise korralageduse Euroopa Liidust lahkumine endaga kaasa toob.

„Kellelgi polnud aimu, mida see otsus majanduslikult kaasa toob. Väga paljud inimesed, kes on nüüd näinud, mis sellega kaasneb, ütlevad, et seda nad ei mõelnud. Haridusvaldkonnas on täielik korralagedus. Näiteks väga palju teaduse rahastamisest tuleb Euroopa Liidust ja praegu on briti ülikoolides kaos, sest valitsus ei ole pakkunud mingit alternatiivi.“

Samal teemal

16.00.2019
JULGE SAMM: parlamendisaadik lükkas Brexiti takistamiseks sünnituse edasi
15.00.2019
Rõivas tunneb Mayle kaasa: kardan, et hulk piinlikkust on veel ees
15.00.2019
Paet välistab uued Brexiti-kõnelused: „Aeg on ära raisatud!“
15.00.2019
May Brexiti-lepe kukkus hääletusel läbi