Maailm

GDANSK LEINAB: elanikud näevad linnapea mõrva taga Poolat lõhestavat viha (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. jaanuar 2019 20:06
Rahva seas võis näha loosungeid nagu „Lõpetage vihkamine!“Foto: Reuters/Scanpix
Gdanski linnapea Pawel Adamowicz suri esmaspäeval vaatamata arstide jõupingutustele. 27aastane mees, kes meeri surnuks pussitas, vabanes alles kuu aega tagasi vanglast ning süüdistas oma elu ebaõnnes Adamowiczi. Esmaspäeva õhtul toimus mälestusüritus „Manifestatsioon viha ja vägivalla vastu“. 

„Hea Pawel, oleme täna siin sinu sõpradena,“ kõneles mitmetuhandepealise rahvahulga ees Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk, kes ka ise Gdanskist pärit. Tema ja Adamowicz olid vanad sõbrad ja mõttekaaslased. „Sa pidid nii kaua ootama, niivõrd traagilise hetkeni, et viimaks pilvepiirilt näha, kui palju sõpru sul siin Gdanskis tegelikult on.“ 

The Guardian kirjutab, et Adamowicz võis küll Gdanski elanikele üldiselt sümpaatne olla, kuid paremäärmuslikes ringkondades nähti LGBT- ja pagulassõbralikku meeri vaenukujuna. Paljud esmaspäeva hilisõhtul Adamowiczi mälestama tulnud linlased usuvad, et linnapea surma taga on Poola ühiskonna lõhestatus. Vasakpoolema vaatega kodanikud näevad Adamowiczis Poola poliitiliste sisepingete ohvrit. 

Mälestusüritusel osales tuhandeid inimesiFoto: Reuters/Scanpix

Siiski pole teada, et 27aastane Gdanski mees, kes pühapäeva õhtul toimunud heategevusüritusel linnapead pussitas, otseselt paremäärmuslikest vaadetest kantud oleks. Tõsi, ise põhjendab mõrvar Stefan W. oma tegu siiski poliitikaga - ta süüdistab Adamowiczi koduparteid Kodanike Platvorm selles, et ta 2014. aastal vangi sattus. Tegelikkuses läks ta vangi nelja relvastatud pangaröövi eest.

53aastane Pawel Adamowicz oli Gdanski linnapea kaks aastakümmet. Teda jäävad lisaks linnarahvale leinama abikaasa ja kaks tütart, 15aastane Antonina ja 8aastane Teresa.

Pawel Adamowicz fašismivastasel miitingul 2018. aasta aprillis. Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

14.00.2019
VIDEO | Gdański linnapea suri pärast pussitamist haiglas

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee