Maailm

Inimsusevastastes kuritegudes süüdistatud endine riigijuht pääseb puhtalt vabadusse (5)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. jaanuar 2019 19:03
Laurent Gbagbo Haagi kohtusaalisFoto: AP/Scanpix
Rahvusvaheline Kriminaalkohus (lüh. ICC) mõistis õigeks Elevandiluuranniku ekspresident Laurent Gbagbo. Meest süüdistati räigetes inimsusevastastes kuritegudes ning ligi 3000 inimese surmas.

Laurent Gbagbo keeldus pärast 2010. aastal riigis toimunud demokraatlikke valimisi kaotust tunnistama. Mees varjus presidendipaleesse ega andnud võimu käest valimiste tegelikule võitjale Alassane Ouattarale.

Vastasseis kestis tervelt viis kuud, mille jooksul hukkus veristes rahvarahutustes ligi 3000 inimest. Mitu vägivaldset rünnakut tappis korraga suure hulga inimesi, näiteks Duekoue linnas riigi lääneosas, kus ühe päevaga mõrvati tervelt 800 elanikku. Vägivallas osalesid nii Gbagbot kui Ouattarat toetavad hõimud. Massiliselt toimus ka peksmisi, piinamisi ja vägistamisi.

2011. aastal kiskusid ÜRO väed Gbagbo presidendipalee keldris asuvast punkrist välja. Prokurörid väitsid, et Gbagbo oli võimunäljas, keeldus ametikohta käest andmast ning esitasid talle süüdistused inimsusevastastes kuritegudes, mõrvas, vägistamises, muus seksuaalvägivallas, tagakiusamises ja teistes ebainimlikes tegudes.

Kuid teisipäeval vabastas ICC Gbagbo kõigist süüdistustest ja nõudis tema viivitamatut vabastamist. ICC silmis ei saa väita, et Elevandiluuranniku ekspresident vägivalda kuidagi planeeris või juhtis. Ka on kohtu hinnangul prokuröride väitele, et Gbagbo oma kõnedes rahvast üles ässitas, keeruline tõestust leida. Kindlasti ei olnud Gbagbol mingit ametlikku poliitikat kaotuse korral verevalamine valla lasta, leiab kohus.

Rahutuste ohvrid pole ICC otsusega rahul, mehe toetajad aga juubeldasid. „Kui Laurent Gbagbo vabaks lastakse, ei näe meie, ohvrid, mingit õigusemõistmist,“ rääfib AFP-le Karim Coulibaly, kes sai rahutustes viga ning kaotas oma käe. „Kunagi töötasin autojuhina, aga nüüd olen töötu. Ma ei ole selle vastu, et võiks rahu sobitada, aga kõigepealt peab ohvrite eest hoolitsema.“