Maailm

BREXITI SAATUS: Briti parlamendis toimub peagi hääletus May leppe üle (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. jaanuar 2019 16:55
„Lahkumine tähendab lahkumist!“ „Tuututage Brexiti toetuseks!“ Brexitimeelsed protestijad parlamendihoone juures.Foto: Reuters/Scanpix
Täna õhtul hääletab briti parlament peaminister Theresa May Brexiti-leppe üle. Pärastlõunal aga algas juba tuline debatt, kus sõna saavad kõigi arvamuste esindajad. May jaoks on kaalul kõik: kui hääletus läbi kukub, ei ole enam sisuliselt võimalik euroliiduga uut lepet koostada ning peaministrit ootab ees umbusaldamine.

Peaministri Euroopa Liidust lahkumise lepe on aga paraku paljude parlamendisaadikute jaoks vastuvõetamatu. On neid, kes ei toeta Brexitit kui sellist üldse - nii ka märkimisväärne osa lihtrahvast - kuid ka neid, kelle silmis on May lepe „pehme Brexit“, liiga järeleandlik Liidule, millest lahkuda soovitakse.

Konservatiivne Brexiti pooldaja Peter Bone sõnas oma etteastes, et ei suuda mõista, mispärast peab Suurbritannia euroliidust lahkumise eest 39 miljardit naela välja käima (see on umbes 43,8 miljardit eurot). Valitsuse õigusnõunik Geoffrey Cox aga vastas, et selleks, et iga lahkumine mõnest organisatsioonist või asutusest on koostöö ja kokkulepete küsimus ning vajab analoogseid leppeid nagu see, mis May koostas ja läbi rääkis.

Konservatiivist Brexiti vastane Anna Soubry aga möönab BBC-le, et ega May lahkumislepe õieti kellelegi meeltmööda pole.

Mis juhtub siis, kui May lepe hääletusel läbi kukub?

Leiboristid eesotsas Jeremy Corbyniga lubavad, et kui peaministri lahkumislepe parlamendis täna tagasi lükatakse, algatavad nemad May umbusaldushääletuse.

Ja veelgi enam: May peaks justkui koostama uue plaani, ent selleks oleks tal aega vaid kolm tööpäeva. Lisaks sellele ei ole Euroopa Liidul uute läbirääkimiste vastu vähimatki huvi.

Ega pole ka aega. Brexiti tähtajaks on 29. märts.

Samal teemal

11.01.2019
77 PÄEVA BREXITINI: valitsus ja parlament on üha tulisemas tülis
21.12.2018
BREXITI AGOONIA ehk Euroopa Liidust lahkumiseni on jäänud 98 päeva
17.12.2018
Euroopa Liidu õigusi kaitsev Brexiti lepe on britid ärevile ajanud

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee