Helir-Valdor SeederFoto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 15. jaanuar 2019 11:34
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder nimetas siseminister Katri Raigi esmaspäevast ettepanekut halli passi omanikele kergematel tingimustel kodakondsust anda puhtalt poliitiliseks mänguks ja häälte ostmiseks.

Seeder seletas, et Raik kandideerib sotside esinumbrina Ida-Virumaal ja tema avaldus on katse meelitada venekeelseid valijaid enda poolt hääletama.

„See on riigikogu valimisteks häälte ostmine, pakkudes vastu eesti kodakondsust,“ ütles Isamaa esimees, kes pööras tähelepanu ka sellele, et samal ajal distantseeruvad peasekretär ja välisminister Sven Mikser siseministri ettepanekust, et säilitada eestikeelsete valijate toetus.

„Sarnast vene valijate häälte ostmist on sotsid ka varem Ida-Virumaal kasutanud. Näiteks 2015. aasta riigikogu valimistel pakkus sotside kandidaat Inna Nazarova Ida-Virumaal venekeelset haridust ja lihtsustatud korras kodakondsust,“ meenutas Seeder.

„Selline kahepalgeline mäng kodakondsusega on vastutustundetu ja sisult ohtlik. Ilma eesti keele eksamiteta kodakondsuse jagamine töötab vastu ka lõimumisele, sest eduka lõimumise oluliseks eelduseks on eesti keele oskus.“ 

Seeder rõhutas, et kodakondsusega ei tohi mängida ja Eesti peab jääma oma senise kodakondsuspoliitika juurde. Seepärast pole põhjust anda järgi ka teistele kodakondsuspoliitika põhimõtteid muutvatele ettepanekutele nagu näiteks Reformierakonna katsed seadustada topeltkodakondsus või Eesti 200 ettepanekutele, mis sisuliselt tähendavad muulastele isegi Eesti kodakondsuse jõuga pealesurumist.