Eesti uudised

Riigile kuuluv äriühing ei avalikusta vagunirendiäri sihtkohta (15)

Siim Randla, 15. jaanuar 2019 07:41
Foto: Alar Truu
Riigile kuuluv äriühing AS Operail ei avalikusta sadade poolvagunite ja konteinerplatvormide väljarentimise sihtkohta ja lepinguid pole ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil, selgub minister Kadri Simsoni vastusest riigikogu liikmele Artur Talvikule.

Riigikogu liige Artur Talvik palus majandus- ja taristuministril Kadri Simsonil edastada talle leping koos lisadega (või lepingud, kui neid on mitu), mille alusel EVR Cargo AS hankis aastatel 2017–2018 vagunitetootjalt/-tootjatelt 200 poolvagunit ja 300 konteinerplatvormi. Juhul kui need vagunid ja platvormid on juba Venemaale välja renditud, palus Talvik edastada vastavad lepingud rentnikega koos kõigi lisadega. 2018. aastast võttis AS EVR Cargo endale nimeks AS Operail. Tegu on küll riigile kuuluva äriühinguga, kuid selle igapäevase juhtimise eest vastutab nõukogu poolt ametisse määratud juhatus, märkis minister Kadri Simson vastuses.

„Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on AS Operail osade valitseja, kuid ei otsusta äriühingu majandustegevuse käigus sõlmitud lepingute üle ega oma neid,“ teatas Simson. Ministeerium pöördus Talviku taotletud lepingute edastamiseks ASi Operail poole.

„AS Operail on kodulehel avaldanud 2018. aasta kvartaalsed aruanded, seal on üleval kogu avalik informatsioon, mis puudutab nende kontserni,“ vahendas Simson saadud vastust. „Vagunite müügilepingud ja rendilepingud on sõlmitud ASi Operail tütarettevõtte WagonPro AS poolt. Lepingud on kaitstud WagonPro ASi ärisaladuse ning ka lepinguliste konfidentsiaalsuskohustustega, mis sisalduvad kõigis lepingutes.“ 

 Väidetavalt võisid vagunud minna ka Venemaale.  Varasem majandus- ja taristuminister Kristen Michal, nagu mitmed reformierakondlased ja ettevõtjad on olnud murelikult kriitilised AS Operaili ja minister Simsoni plaanide kohta, mis puudutavad sanktsioonide all olevale Venemaale raha viimist. Michali sõnul on kriitika aluseks põhjus, et Venemaa raudteeäri on suuresti Kremli administratsiooni poolt kontrollitav ning vaid ajalugu mittetundev inimene võib eeldada, et raha aastakümneteks sellele turule viies õnnestub seal edukas olla.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee