Maailm

HIINA KIMBUTAB KANADAT: kohus mõistis kanadalase narkosüüdistusega surma (11)

Toimetas Greete Kõrvits, 14. jaanuar 2019 18:56
„Ma ei ole narkosmugeldaja, ma tulin Hiinasse turistina,“ vannub Robert Lloyd Schellenberg (keskel, valges)Foto: AP/Scanpix
Hiina-Kanada suhted halvenesid veelgi, kui Hiina kohus suurejooneliselt meedia ees korraldatud istungil Kanada kodaniku narkosmugeldamises süüdi ja surma mõistis. Kanadalane ise väidab, et on süütu.

Kahe riigi suhted on hapral jääl alates sellest, kui Kanadas läbilennul olnud tehnoloogiaettevõtte Huawei finantsjuht Meng Wanzhou 1. detsembril vahi alla võeti. Ehkki naine sai kautsjoni vastu vabaks, ei tohi ta Vancouveri linnast lahkuda ning teda ootab väljaandmine Ühendriikidele, kus USA võimud teda Iraanile kehtestatud sanktsioonide rikkumises süüdistavad.

Samal teemal

Paar nädalat hiljem vahistasid Hiina võimud kaks Kanada meest: ärimees Michael Spavori ning endise diplomaadi Michael Kovrigi. Väidetavalt on Spavor ja Kovrig ohuks Hiina julgeolekule, kuid tõenäoliselt on tegu siiski kättemaksuga Mengi vahistamise eest.

Nüüd tuli Hiinast uudis järgmisest Kanada kodanikust, kelle olukord tõsiselt täbar. BBC kirjutab, et nende reporter käis kohal kohtusaalis, kus Robert Lloyd Schellenbergile surmanuhtlus määrati. Et Hiina riik lubaks välisreportereid kohtuistungile, on ääretult ebatavaline ning paistab ka, et tegemist oligi kõigest näidisprotsessiga, etendusega. Uus istung kuulutati ka kahtlaselt kiiresti välja.

Schellenberg mõisteti juba mullu novembris 15 aastaks vangi 200 grammi metamfetamiiniga kauplemise eest. Süüdistus, mida mees ise jätkuvalt eitab. Samuti nõudis kohus talle kuuluvate varade konfiskeerimist.

Kuid esmaspäeval mõistis kohus Daliani linnas Schellenbergile surmanuhtluse. Tema kohtuprotsess kehtis vaid päeva ning surmaotsus tuli ebatavaliselt kiiresti: vaid tund pärast istungi lõppu.

Hiina eitab, et mõistis Schellenbergi surma Kanada riigi survestamiseks või karistamiseks. Tal on kümme päeva aega, et otsus edasi kaevata.

„Ma ei ole narkosmugeldaja, ma tulin Hiinasse turistina,“ vandus Schellenberg kohtusaalis, vahetult enne surmamõistva otsuse teadasaamist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee