Juhtkiri

Juhtkiri | Maal ei saa vedada prügi nagu linnas (35)

Ohtuleht.ee, 14. jaanuar 2019 17:14
Võib aru saada maaelanike meelehärmist, kui prügikonteiner ajab üle ääre, kuid prügiauto ei saabugi taluõuele seda tühjendama, sest tee on kas täis tuisanud või pori tõttu läbimatu. Liiati kui prügi jääb ära viimata ja elanik saab vaatamata sellele arve tühisõidu kinnimaksmiseks.

Parteijuhid võisid küll linna ja maa vaheliste erinevuste kaotamisest kui kommunismi saabumise ühest tunnusest nõukaajal jutlustada, kuid tegelikud olud on isegi 21.sajandil midagi muud. Poliitikud võivad ju kehtestada entusiastlikult läänelikud prügiveonõuded, aga kui teede olukord jääb endiselt 19. sajandi kruusateede tasemele, ega suuda kanda tänapäeva raskeveokeid, siis jääb prügi ikkagi vedamata. Kui päästjad on pidanud isegi riigimaanteel busse pori seest välja tõmbama, mis siis veel rääkida prügiveost mööda veelgi kehvemas seisus kohalikke või taluteid.

Lahendus ei pruugi olla ka väiksemate ja kergemate prügiveokite kasutuselevõtus, sest keegi poleks ju nõus näiteks 30 euroni kerkida võiva konteineri tühjendamise hinnaga. Veelgi jaburam tundub prügiveo kindlustamise idee – prügi viidaks ära igal juhul ning pärast korraldaks kindlustusselts teeparanduse või lõhutud prügiauto remondi. Juttu, et prügiveo hind oleks ka siis madal, kui see kallineks kindlustuse tõttu kaks korda, võib ajada vaid riigikogu palgal olev poliitik, kes ei tea, et maapiirkondades võivad elanike sissetulekud olla pealinnaga võrreldes mitu korda madalamad. Ja kas maaelanik siis tahaks, et prügiauto küll murrab läbi ja tühjendab konteineri, kuid pärast ei pääse ta ise enam sõiduautoga lõhutud tee tõttu liikuma.

Lähtuda tuleks ikka tervest mõistusest. Talutares elades ei saa ega ole põhjustki harrastada linlikku elustiili. Lahendus oleks lihtne – elanik ei telli kinnituisanud või teedelagunemise aegu porisele teele prügiautot ja annab vallale või prügifirmale teada, millal tee on jälle läbitav. Prügiauto teeks sõidud ära kuival ajal enne sügisvihmasid või lumetulekut ja kevadel pärast teedelagunemise lõppu. See toimiks ainult siis, kui ka omavalitsused ilmutavad mõistmist ja paindlikkust ega nõua elanikelt rangelt igakuist prügi äravedu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee