Maailm

Kriisinõupidamised Soome parlamendis ja valitsuses

PAGULASED KUI JULGEOLEKUOHT: kuidas peatada lastevägistamislaine? (246)

Aadu Hiietamm, 15. jaanuar 2019 08:02
KRIISIKOHTUMINE PARLAMENDIS: Soome parlamendifraktsioonid arutavad teisipäeval erakorraliselt Oulus ja Helsingis toimunud lapsevägistamisi.Foto: Aadu Hiietamm
Soomes võetakse kinni järjest uusi välismaa taustaga mehi, keda süüdistatakse alaealiste tüdrukute vägistamises. Olukord on sedavõrd hull, et teisipäeval arutavad võimalusi vägistamislaine peatamiseks parlamendifraktsioonid ja valitsus. 

Soome vägistamispealinnaks on Oulu, kus politsei uurib praegu juba üheksat lapsevägistamisjuhtumit. Kõik ohvrid on alaealised tüdrukud vanuses 12–15 aastat. Neist üks suri sügisel, kuid surm ei ole seotud vägistamisega.

Samal teemal

Politsei teatel tutvusid kahtlusalused ohvritega sotsiaalmeedia vahendusel. Oulu politsei hoiatas seetõttu tütarlapsi sotsiaalmeedias tegutsevate välismaise taustaga meeste eest. Lisaks rõhutas politsei, et ka lapsevanemad peaks sotsiaalmeedias toimuval silma peal hoidma.

Kahtlusaluseid on Oulus 16. Kõik nad saabusid Soome varjupaigataotlejate või kvoodipõgenikena. Osa neist on juba saanud ka Soome kodakondsuse. Varasemalt neid Soomes kohtulikult karistatud ei ole. Kahtlusalused  tundsid üksteist varasemast ajast ning veetsid arvatavalt vaba aega koos.

Oulu vägistamislaine sattus avalikkuse tähelepanu alla siis, kui politsei pidas 26. novembril kinni seitse meest, keda kahtlustatakse ligi viie kuu jooksul 12aastase tüdruku korduvas grupivägistamises.

Veel uurib Oulu politsei 7. oktoobril toimunud vägistamist, kus ohver oli laps ja kahtlusalune 1975. aastal sündinud mees.

17. novembril vägistati Oulus koguni kaks alla 15aastast tüdrukut. Juhtumitega seoses võeti vahi alla kaks välismaa taustaga meest.

Detsembri keskel pidas politsei Oulus kinni 23aastase välismaa taustaga mehe, keda kahtlustatakse alla 15aastase soome tüdruku vägistamises 12. novembril.

Soome rahvusringhäälingu saate „A-studio“ andmetel on Oulu kahtlusalused pärit Iraagist, Afganistanist ja Eritreast.

Oulu politsei pidas eelmise aasta lõpul võimalikuks, et avalikuks tuleb veel uusi sarnaseid seksuaalkuritegusid. Reedel 11. jaanuaril avalikustatigi Oulus veel neli seksuaalkuritegu. Kõik ohvrid on alla 15aastased tüdrukud ja kahtlusalused taas pagulased. Kinni peeti kolm meest. Neist üks, kes on alla 18aastane, lasti hiljem vabaks.

Oulu linnapea Päivi Laajala ütles, et tegemist on kriisiolukorraga, ja ta palus riigilt abi.

ÜLLATAVALT RESOLUUTNE: Soome peaministri Juha Sipilä arvates tuleks need sisserändajad, kes Soome oludega ei kohane, riigist välja saata. Foto: AFP/Scanpix

Laupäeval käisid Oulus peaminister Juha Sipilä ja siseminister Kai Mykkänen. Peaminister rõhutas, et sisserändajatele tuleb senisest paremini selgitada, kuidas Soomes käituda. „Igaüks, kes Soome tuleb, peab kohanema Soome olude, tavade, väärtuste ja seadustega. Need, kes ei kohane, tuleb Soomest minema saata,“ rõhutas Sipilä. 

Laupäeval Oulus ei pidanud peaminister veel vajalikuks, et valitsus arutaks lastevägistamisega seonduvat  oma istungil. Ta ütles, et ministrid arutasid juhtunut telefoni teel. 

Vahistamine Helsingis 

Pühapäeval andis Helsingi politsei teada, et linna idaosas peeti laupäeval kinni kolm välismaa taustaga meest, keda kahtlustatakse lapse seksuaalses kuritarvitamises. Neist kaks lasti küll hiljem vabaks. Seejärel muutis Juha Sipilä meelt ja kirjutas Twitteris, valitsus koguneb Oulus ja ja Helsingis toimunu valguses teisipäeval ja reedel. Teisipäeval võtavad sama teema vaatluse alla ka parlamendifraktsioonid. 

KRIISIKOHTUMINE PARLAMENDIS: Soome parlamendifraktsioonid arutavad teisipäeval erakorraliselt Oulus ja Helsingis toimunud lapsevägistamisi. Foto: Aadu Hiietamm

14. aprillil toimuvad Soomes korralised parlamendivalimised ning Oulus ja Helsingis toimunud lapsevägistamiste tõttu on tõusmas valimiskampaania peateemaks sisseränne, täpsemalt selle piiramine. Ajalehe Iltalehti poliitikaajakirjaniku Mika Koskineni arvates kujutavad varjupaigataotlejad ohtu Soome julgeolekule ning riik maksab paegu kallist hinda varasema sinisilmsuse eest.

Samal teemal

14.00.2019
Eestlased Soomes on lastevägistamistes afgaanide ja iraaklaste järel kolmandad
08.00.2019
Helsingis toime pandud lapsemõrva uurimine edeneb aeglaselt
18.11.2018
SOOMLASED ŠOKIS: Oulus on välismaalased vägistanud lühikese aja jooksul juba viit last