Poliitika

Kristen Michal „kodakondsuse aknast“: „Aluspõhimõtetest loobumine on üks üdini halb idee.“ (19)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 14. jaanuar 2019 13:58
Kristen MichalFoto: Teet Malsroos
Reformierakondlane Kristen Michal peab siseministri ettepanekut halli passi omanikele kodakondsuse saamiseks eritingimuste loomist üdini halvaks ideeks.

Täna avaldas Eesti Päevaleht siseminister Katri Raigi seisukoha, et halli passi omanikele võiks luua nn „kodakondsuse akna”, mis annaks neile võimaluse kergemalt Eesti kodakondsust saada. Kodakondsuse tegemiseks ei oleks idee kohaselt vaja teha muud, kui esitada avaldus.

Michali sõnul peab Eesti kodanikuks saamine eeldama siiski eesti keele oskust ja põhiseaduse tundmist.

„Sotside esinumber Ida-Virumaal, siseminister Katri Raik, esitab tänases Eesti Päevalehes küsimuse vormis pakkumise, et tuleks kaaluda kodakondsuse andmist neile, kes 1991 aastast siin, kuid pole seni soovinud kodanikuks saada. Tema arvates piisaks avalduse kirjutamisest, ehk lihtsustatult öeldes – tee ristike õigesse kasti ja oledki kodanik,” lisas reformierakondlane, kes tõi veel välja, et ka Keskerakond on sarnasel seisukohal.

„Arvan, et Eesti kodakondsuspoliitika aluspõhimõtetest loobumine on üks üdini halb idee. Eesti kodanikuks saamisel peab oskama eesti keelt ning tundma põhiseadust, õiguskorda. Soov, et riigi kodaniku hüvesid ja õigusi kasutada soovija pisutki pingutab, pole võõras ka teistele rahvastele ja riikidele. See latt pole ületamatult kõrge ega ebaõiglane. Kes on tahtnud ning neid on palju, on keeleõppe toel pingutuse teinud ja saanud auga Eesti Vabariigi kodanikuks,” ütles Michal.

Poliitiku hinnangul on Ratase Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid mängimas küünilist mängu.

„Lihtsam võrdlus oleks küsimus, et kui eksamita ja liiklusmärke tundmata antaks juhiload Eestis kellele tahes, kes suudab õigesse avalduse kasti ristikese teha. Analoogiat kasutades – oleks ju inimlik nende suhtes, kes pole eksamit teinud ja soovi avaldanud, kuid aastaid olnud olukorras, kus nad ei saa rooli asuda. Jabur mõte?”

Michal tõi välja, et Keskerakonna ja sotside idee nullkodakondsusest on tähtis teadmine kevadel hääletusel valikut tehes.

„Need kes arvavad, et roolis olijad peaks enne eksami läbima ning kodanik olemine tähendab Eestis keele ja õiguskorra tundmist teavad vasakrinnale oma häält mitte anda.”

Siseministri ettepanekuga ei olnud nõus ka reformierakondlane Jürgen Ligi, kelle sõnul ei saa ilma tahte väljendamiseta kedagi kodanikuks teha, kuna just tahe on väljavaade lojaalsusele.

„Kodakondsust tehakse koos Eesti riigiga kaubaks. Ratase meelest tuleb kodakondsus anda enne 1991. Eestisse kolinutele. Miks nõukogude aja immigrandid keelt ei ole pidanud õppima ega eksamit andma, oleks Rataselt liiga järsk küsida, sest see peaks olema ta elu esimene konkreetne vastus,” torkas Ligi kõigepealt peaminister Jüri Ratast.

„Sotsid on nüüd astunud teise sammu, nemad annaksid ilma eesti keele ja eksamita kodakondsuse ka ülejäänutele, alates 1991. siin elavatele. Mulle meenub alati, kuidas nad keele ja kodakondsuspoliitika 2014. aastal koalitsiooniläbirääkimistele tõid. Ja nende teemade jaoks leiti ainsad eksperdid olevat nende venelased, vähemalt üks neist okupatsiooni eitaja, ja laua taha lasti ainult nemad. „Kodakondsus on teil mingi püha lehm”, teatasid nad põlglikult,” jätkas Ligi.

„Püha see ongi. Ilma tahte väljendamiseta ei saa kedagi kodanikuks teha. Tahe on väljavaade lojaalsusele,” lisas poliitik.

Samal teemal

14.00.2019
Siseminister Katri Raik soovitab luua halli passi omanike jaoks „kodakondsuse akna“