Õhtulehe spordiblogi

Karl Juhkami | Kui võim hakkab pähe (1)

Karl Juhkami, 14. jaanuar 2019, 07:00
Gert Kullamäe sai Tallinna Kalev/TLÜ eesotsas tegutseda veidi üle aasta. Foto: Aldo Luud
Eesti spordimaastikul pole peatreenerite vangerdused teab mis furoori tekitavad teemad. Pigem lepitakse säärased asjad kokku vaikselt klubide tagatubades ning avalikkusele maalitakse pressiteadete vahendusel ilus lahutuspilt. 

Ikka juhtub, et pärast kehva hooaja algust mõnele lootsile ust näidatakse. „Nigel hetkevorm“ ongi ilmselt number üks vabandusi, kui juhendajate lahkumispõhjuseid läbi kammima hakata. 

Samal teemal

Küll ei ole see põhjuseks, miks Gert Kullamäe (päevapealt?) Tallinna Kalev/TLÜ peatreeneri kohalt tagasi astus. Veel kolmapäeval juhendas ta näiliselt rahumeeli klubi Ogre vastu. Kaks päeva hiljem tuli aga välk selgest taevast, mil korvpalliklubi teatas, et Kullamäe ei jätka enam nende peatreenerina.

Klubi pressiteates kulgenud standardtekstis ülistati taas üheskoos tehtut („Gerdi ja meeskonna koostöö on olnud edukas...“) ning sõnati rahulikul toonil, et teed läksid lahku poolte kokkuleppel. Tegelikkuses aga...

Nagu selgus, oli Kullamäe tagasiastumise peamiseks põhjuseks hoopis erimeelsused meeskonna omaniku Sten-Erik Jantsoniga, kes sotsiaalmeedias võttis esimese poolaasta kokku kui „kergelt öeldes lati alt minekuna“. Kas ühtäkki polnudki nii tore kossuabielu, nagu pressiteates mainiti?

Kullamäele polnud meelt mööda, et ärimees klubi asjades temaga ei arvestanud ning omavoliliselt tiimi täiendusi juurde tõi. Sütikuks oligi läinud nädalal meeskonnaga liitunud ameeriklane Ronald Eric McGhee jr, kelle Eestisse toomise eest olevat ainuisikuliselt vastutanud just Jantson. 

Nii otsustaski Kullamäe ise vankrilt maha hüpata. Imetlusväärne on, et endine koondislane ei soostunud avalikult musta pesu pesema hakkama ning soovis klubi tagantjärele talle antud võimaluse eest hoopis tänada. 

Ometi tekib küsimus, miks ja kuidas asjad nii käest ära läksid? Kullamäe tunnistas, et nii hullud asjad siiski polnud, et ta üldse oma tööd teha poleks saanud, aga vähemalt väliselt tundub, et kerge survestamine siiski eksisteeris. 

Arusaadav, et klubi omaniku sõna on tähtsam. Kullamäegi toodi klubisse alles pärast Jantsoni jah-sõna, kuid miks ta sinna üldse toodi, kui tal oma visiooni täita ei lastud?

Eksperte leidub alati nii kodus tugitoolis kui ka tribüünidel, kuid otsuseid teeb ning vastutust kannab siiski ainult peatreener. Meenutagem, et 2017. aasta sügisel loobus Kalev Raido Roosi teenetest. Põhjuseks – liiga kõrged nõudmised meestele. Kui juba kahe peatreeneriga on mööda pandud, siis äkki peitub probleem ikkagi mujal?

Ka Valga-Valka korvpallimeeskonna suurtoetaja Maks&Moorits esindaja Olle Horm leiab, et nii-öelda kõrvalise isikuna on mõistlik asju taamalt jälgida: „See on treenerite enda tegemine ning nende vastutus. See veel puuduks, et sponsor või keegi kolmas treeneripingile kipuks. Minu arvates on see suhteliselt rumal.“

Hea juht ei raba ise Hunt Kriimsilma kombel, vaid võtab oma alluvatena tööle endast targemaid inimesi. Ning laseb seejärel neil enda tööd teha.

Ideaalne näide selle mudeli efektiivsusest oli Leicester City jalgpalliklubi, kelle endine omanik Vichai Srivaddhanaprabha alluvaid 100protsendiliselt usaldas. Usaldus, mis neile 2016. aastal muinasjutulise Inglismaa meistritiitli tõi.

1 KOMMENTAAR

m
mis 14. jaanuar 2019, 11:19
alusel hyppate yhele poolele, tartus oli kah vöim vä, vöi löpetati raiskamine praktikandil ära,öeldi hakka tööle,ta ytles ma ei lähe sellega kaasa ma synddisin tipptreeneriks :D. Täna on Tartu 300 tuhhiga tugevam mitu korda tugevamas sarjas ja mängib vähemalt samale tulemusele aga mitte pronksile.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee