Poliitika

Sotside valimisstuudio: Kaja Kallas tõmmati liistule  (77)

Ohtuleht.ee, 12. jaanuar 2019 13:07
Pilt on illustratiivne.Foto: Hendrik Osula/Ekspress Meedia
Täna on poliitiline superlaupäev, kus nii Keskerakond kui ka Reformierakond peavad valimiskogusid. Sellel puhul teevad sotsiaaldemokraadid valimisstuudiot, et valimiskogudel kuuldut kommenteerida.

Tänaõhtuses sotsiaaldemokraatide valimisstuudios kommenteerisid välisminister Sven Mikser, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist, Harju- ja Raplamaa esinumber Marina Kaljurand ja Riigikogu liige Monika Haukanõmm Reformierakonna esimehe Kaja Kallase kõnet. 

Mikseril ei jagunud kiidusõnu Kaja Kallase kõne jaoks. Selle asemel, et esineda tugeva liberaalide juhina, oli sõnavõtt pigem täis klišeesid. Keskerakonda mainis Kallas seejuures kõnes kokku tunduvalt enam kui oma koduparteid. „Kuna erinevus kahe partei vahel pole pärast Edgar Savisaart nii ilmne, tuleb seda rõhutada ka seal, kus seda tegelikult pole,” analüüsis Mikser.

Juba varem läbi saanud Keskerakonna valimiskogu kohta lausus Jevgeni Ossinovski, et Jüri Ratase kõnes puudus tulevikuvaade, ta keskendus rohkem Keskerakonna kriminaalsele minevikule ja olevikule. „Olulisem ongi, millest Keskerakonna esimees ei rääkinud. Ta jättis käsitlemata vabaduste ja demokraatia teema, aga täiesti puudu oli ka integratsioonitemaatika. Veel 2017. aasta algusest ütles Ratas, et järgmistel valimistel on Keskerakonna põhiteemaks kodakondsuse andmine kõigile Eestis vähemalt 25 aastat elanud inimestele. Praegu prooviti eelkõige mobiliseerida oma kandidaate bussides šokolaadi jagama,“ lausus Ossinovski.

Sven Mikseri hinnangul esines Ratas kihutuskõnega, et motiveerida kandidaate jalgadega kampaaniat tegema. „Eesmärk oli anda sõnum, et erakonnaga on kõik hästi, kaardimaja on üles ehitatud ning nüüd tuleb sellest hinge kinni hoides ringiga ümber käia, et seda mitte ümber ajada. Sellepärast hoidus ta kõnes ka kõigist keerulistest ja võimaliku konflikti tekitavatest sisuteemadest,“ märkis Mikser. „Kõnest puudusid täielikult integratsioon ja julgeolekuküsimused. Mida vähem sisulist diskussiooni, seda parem neile. Tema käsitlus, kas minna Keskerakonnaga edasi või Reformierakonnaga tagasi – see oli tüüpiline Savisaarelik võte.“

Riina Sikkuti sõnul peaministri kõnest tuli välja, et Keskerakond tahab valimiste põhiküsimust konstrueerida Reformierakonna vastu ja sõnastada konfliktikohaks mineviku-tuleviku teema.

Õhtul kogunevad Kaja Kallase kõnet analüüsima koos Sven Mikseriga ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist, Harju- ja Raplamaa esinumber Marina Kaljurand ja Riigikogu liige Monika Haukanõmm.

„Praegu on Kaja Kallas jäänud kõigis küsimustes talle seatud ootustele alla. Eks ta peab end nüüd tõestama,“ rääkis Mikser. Sikkut tundis huvi, kas Kallas plaanib üles võtta ka küsimuse liberaalsetest väärtustest ning kuidas pööratakse positiivseks Reformierakonna senine minevikuihalus.

Ühtlasi kinkisid sotsid Keskerakonna ja Reformierakonna esimeestele särgid,millele on trükitud vabaduse teemalised tsitaadid. Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele saadeti särk Boris Jeltsini tsitaadiga „Vabadusega on nagu õhuga, kuni seda on, seda ei märgata“. Kaja Kallas saab kingituseks särgi krimikirjanik Agatha Christie tsitaadiga „Vabadus on väärt, et selle eest võidelda“.

Sotside kingitused Keskerakonna ja Reformierakonna esimeestele. Foto: Ann Vaida

Samal teemal

12.01.2019
GALERII | Kaja Kallas: „Valimistel on inimeste ees selged valikud: kas ida või lääs.“