Juhtkiri

Juhtkiri | Neli korda rohkem trahve (43)

Ohtuleht.ee, 11. jaanuar 2019 15:44
Foto: Stanislav Moshkov
Võiks ju arvata, et riik hoolib inimestest, kui on teinud suuri jõupingutusi inimeste mugavamaks trahvimiseks. Mõelda vaid – kui seni kulus ühe trahvi vormistamiseks 20 minutit, siis nüüd saab politseipatrull selle tehtud vaid viie minutiga! Isegi sotsist siseminister rõõmustas teleuudistes: kiirmenetlus on ju tore asi, saab trahvi kähku kätte, mööndes siiski, et jutuajamine asjaosalisega võib olla tulemuslikum kui 40 või 60 eurose trahvisumma kasseerimine riigituludesse.

Lihtne arvutus näitab, et politsei jõuab uue süsteemiga tervelt neli korda rohkem trahve vorpida. Küsimuseks ongi, kas riik peab politseitöö edukuse põhikriteeriumiks tõesti võimalikult suurt trahvide hulka. Et riigieelarvesse on planeeritud trahvitulude hüppeline kasv 14 miljonilt eurolt 17 miljonini, siis riik eeldab mitte ainult seda, et politsei rohkem trahviks, vaid eelarve eduka täitmise nimel peab ka järjest rohkem inimesi seadust rikkuma.

Kõlab küll terve mõistuse vastaselt, kuid riiklik plaanimajandus näeb tõepoolest ette trahvitavate hulga järsu suurenemise. Kuid see on libedale teele minek, sest mis saab siis, kui rahvas ei rikugi nii palju seaduseid, et oleks võimalik trahviplaani täita? Sel juhul peab politsei muutuma väiklaseks pisiasjade kallal norivaks karistusüksuseks. Noote selle kohta on õhus, näiteks hiljutine teade hakata linnades helkurita jalakäijaid trahvima.

Kas tahta aga tagasi mitte väga ammuseid aegu, kui politseijaoskondades rippusid seina peal graafikud, kui mitu trahvi tuleb päevas või kuus vormistada ning politsei töö tulemuslikkust hinnati vaid trahviplaani täitmise põhjal?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee