Eesti uudised

Ortopeed võltsis retsepte rahustite ostmiseks (30)

Asso Ladva, 10. jaanuar 2019 19:04
 Vandeadvokaat Mare Lauri sõnul on Georgi Peterson  väga hea ortopeed ja lihtsalt hea inimene. „Ta oli naiivne ja ei saanud arugi, et ta paneb toime kuriteo,“  sõnas kaitsja. Foto: Aldo Luud
„Georgi Peterson on väga hea ortopeed ja lihtsalt hea inimene. Ta oli naiivne ja ei saanud arugi, et ta paneb toime kuriteo. Tavamanetluses saavutaksin ma õigeksmõistva otsuse,“ sõnab vandeadvokaat Mare Laur, kes esindas eile Tartu maakohtus võhivõõrastele inimestele rahustite retsepte kirjutanud ja selle eest süüdi mõistetud ortopeedi.

„Xanax ei ole narkootikum, seda tõestab kasvõi seegi, et narkojoobes ei tohi autot juhtida, Xanaxi mõju all aga tohib,“ põhjendab Mare Laur, miks tulnuks kaitsealune tegelikult õigeks mõista. „Ta tegi tööd kui arst ja kirjutas rohkem ravimit välja kui tohtis. Ta aitas inimest, sest inimese haiguse tõttu oli tal seda ravimit vaja. Xanaxit süües ei saa ära surra.“ Praeguseks narkokuritegude eest süüdi mõistetud endine poksija Jaan Beljajev vajas lisaks ortopeedilisele ravile Xanaxit rohkem kui reeglite järgi lubatud ja nii kirjutas Tartu linnapolikliiniku ortopeed Georgi Peterson retseptid välja ka Beljajevi tuttavate nimele. Advokaadi sõnul ei saanud Peterson selle eest raha ega muid hüvesid, ta püüdis ainult aidata. Süüdistuse kohaselt vahendas  Peterson alates 2014. aasta algusest nelja aasta jooksul korduvalt ja suurtes kogustes psühhotroopseid aineid alprasolaami, diasepaami, zopiklooni ning narkootilist ainet tramadooli. Peterson võltsis enam kui 130 korda paberretsepte, millega võimaldas mitmetel inimestel apteegist osta psühhotroopseid ja narkootilisi aineid sisaldavaid ravimeid Xanax, Somnols, Imovane, Tramadol ja Valocordin Diazepam.

Lõuna prefektuuri narkokuritegude talituse juhi Kristjan Tommingase sõnul tuli  Petersoni ebaseaduslik tegevus välja kahe teise keeruka narkokuriteo uurimisel. „Peterson kirjutas retseptidele diagnoosid ja inimeste andmed, kes tema vastuvõtul ei käinud ja kelle ravivajadusi ta ei tuvastanud,“ nimetab Tommingas seda eredaks näiteks isikuandmete kaitsest. „Küsimus pole selles, et teie isikutunnistus või andmed satuksid füüsilisel kujul valedesse kätesse. Piisab sellest, kui kolmandal isikul on mingil arusaamatul põhjusel teada teie täisnimed, elukoht, isikukood või näiteks on tal teie dokumendist koopia. Seda on juba piisavalt, et võõraid isikuandmeid kuritarvitada.“ Kokku kasutas Peterson süüdistuse kohaselt vähemalt 21 inimese nime ja isikukoodi, mille ta sai hiljem retseptid realiseerinud Meelis Raualt ja Jaan Beljajevilt. „Seega ei läinud retseptidega apteeki mitte väidetavad unehäirete all kannatajad, vaid narkootiliste ja psühhotroopsete ainete omandamisest huvitatud Raud ja Beljajev,“ ütleb prokurör Jane Pajuse. „Selliste kuritarvitamiste vältimiseks peaksid apteekrid retseptiravimite müümisel veenduma, et ravim jõuab õigetesse kätesse. Mõnel juhul olid retseptil olnud inimese andmed märgitud ka ravimite väljaostja andmeteks, kuigi tegelikkuses nad isegi ei teadnud retseptide olemasolust ega olnud ravimeid välja ostnud.“

Tartu maakohus mõistis  Petersonile karistuseks viie aasta ja nelja kuu pikkuse  vangistuse, millest kohe  tuleb ära kanda neli kuud. Ülejäänud vangistus on tingimisi  viie aasta pikkuse katseajaga. Lisaks ei tohi ta kolm aastat töötada arstina.Kuna  Peterson on olnud vahi all juba mullu 26. septembrist, siis paari nädala pärast võib ta  vaba mehena koju minna. 

Ortopeed kollektsioneeris lõhkeainet ja laskemoona

 Georgi Peterson kogus vabal ajal tublisti lahinguvarustust. Tema garaažist leidis politsei 30 pulka ehk pisut üle 9 kilogrammi tööstuslikult valmistatud lõhkeainet ammoniiti, kolm süütlit, kaks tulirelva, 333 padrunit, tulirelva helisummuti. Veel tuli läbiotsimistel välja püssirohtu, haavleid ja kartetše, sadu kuule, padrunikestasid, sütikuid, konteinereid, troppe ning padrunite laadimise tarvikuid, millest on võimalik valmistada laskemoona.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee