Eesti uudised

Valimisteenistuse juht: on teoreetiline võimalus, et riigikogu valimistel tehakse inforünnakuid (9)

Marvel Riik, 10. jaanuar 2019 17:30
Priit Vinkel.Foto: Karin Kaljuläte/Ekspress Meedia
Riigi valimisteenistuse juhi Priit Vinkli hinnangul on riigikogu valimiste korraldamise põhihirmuks väärinfo levimine. „Otsest ohutaset pole praegu defineeritud, aga peame olema valmis inforünnakuteks ja desinformatsiooniks,“ märkis Vinkel.

Vähem kui kahe kuu pärast toimuvad riigikogu valimised ning lähiriikide, nagu Rootsi ja Läti, valimised näitavad, et suurt rõhku tuleb panna info korrektsusele, takistamaks väärsõnumite levikut. „Paneme valimistel palju tähelepanu sellele, et avalikus ruumis oleks korrektne info erinevate valimistoimingute kohta,“ ütles valimisteenistuse juht Priit Vinkel. „Oleme vajadusel valmis reageerima, aga praegu ei võimalik midagi välja tuua, sest midagi ei ole olnud.“

Riigikogu valimiste nimekirjad tuleb erakondadel esitada valimisteenistusele hiljemalt 17. jaanuaril. Seni on oma nimekirja üle andnud EKRE ja üks üksikkandidaat. Samal ajal kui enamus parteisid lihvivad oma nimekirju, teeb valimisteenistus mitmeid ettevalmistusi, alustades IT-lahendustega ja lõpetades komisjoni liikmete, kes valimispäeval ehk 3. märtsil hakkavad hääli kokku lugema, koolitamisega.

„Jaanuari lõpus ja veebruari alguses on meil plaanis koolitada üle 4000 valimiskomisjoni töötaja, kes kõik peaksid ühte moodi ühte jalga käima,“ selgitas Vinkel.

Seoses haldusreformiga on eelseisvatel valimistel valimisjaoskondi mitmekümne võrra vähem kui varasematel valimistel. See aga suurendab töökoormust, mistõttu laekuvad esialgsed valimistulemused hiljem kui muidu.

Kuid esmalt on vaja inimesi, kes oleksid nõus hääli lugema. Vinkli sõnul tuleb meeskonnaga varustada 451 komisjoni. See pole alati sugugi kerge, seda eriti suurtes keskustes nagu Tallinn, Tartu ja Pärnu, sest napib inimesi, kes soostuksid komisjonitööd tegema. „Raske öelda, mis see läbiv probleem on, aga üks neist on see, et komisjoni töö toimub pika perioodi jooksul [eelhääletamine ja valimispäev], mille sisse jääb ka vabariigi aastapäev,“ rääkis ta.

Kuna hääletamispunkte on haldusreformi tõukel vähem, kasvad senisest ka teiste võimaluste kasutamine. „Seekord näeme kindlasti kodus hääletamise tõusu. Eelhääletamise ajal on kasutuses ka mobiilsed hääletamiskohad,“ selgitas Vinkel.