Eesti uudised

ARUSAAMATU: üks politseinik tunnistas end kuriteos süüdi, teine mõisteti sarnases süüdistuses õigeks (11)

Juhan Haravee, 10. jaanuar 2019, 16:51
Õhtuleht, 10.jaanuar 2018. Foto: ÕL arhiiv
Kolmapäevases Õhtulehes ilmus artikkel sellest, millega puutuvad meie politsei ridades teenivad ametnikud kokku oma igapäevatöös. Lehelugu kandis pealkirja „Kuidas peksja karistamiseks omakohtu valinud vennad püüdsid ka politseiniku patuoinaks vormistada“. Oma ema peksjat kurikaga nuhelnud ja talle tervisekahjustuse tekitanud kohtlajärvelased Edik (36) ja Šurik (37) otsustasid süü sündmuskohal töötanud politseinike kaela veeretada.

Artikli kolmas kangelane oli politseinik Anton, kes pärast rohkem kui kahe aasta pikkust ja kõiki kohtuinstantse läbinud kohtusaagat mullu novembris lõpuks Tallinna ringkonnakohtus õigeks mõisteti. Kohtu hinnangul ei olnud Anton süüdi talle prokuratuuri poolt ette heidetud kuriteos ehk tegevusetuse eest olukorras, kus ta oli kohustatud tegutsema, ning kehalisele väärkohtlemisele tahtlikus kaasaaitamises.

Neljapäev hommikul edastas artikliga tutvunud Viru ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Jelena Filippova Õhtulehele täpsustuse, et „antud kriminaalmenetluse raames oli süüdistus esitatud kahele politseinikule“.  Tõepoolest, nagu nüüd selgub oli   prokuratuur lisaks Antonile esitanud samasuguse süüdistuse tegevusetuses ja tahtlikus kaasaaitamisest ka tema nooremale kolleegile Alekseile (33), ühele neljast patrullpolitseinikust, kes 2016. aasta 12. augusti õhtul Kohtla-Järvel oma töökohustuste täitmisel Ediku ja Šuriku omakohtu tunnistajaks sattusid.

16. mail 2018 tunnistas Viru maakohus Aleksei kokkuleppemenetluses süüdi ja mõistis talle kuus kuud tingimisi vangistust aasta ja kolme kuu pikkuse katseajaga. Menetluskulude katteks tuli mehel maksta riigile 1482, 60 eurot. Aleksei tunnistas end täielikult süüdi ning ei kasutanud oma õigust kokkuleppel sündinud otsus edasi kaevata.

Antonil, kelle alluvana Aleksei kuriteo toime pani, läks oma õiguste eest seismisel märksa paremini. 3. juulil 2018 Viru maakohtus tegevusetuses ja väärkohtlemisele tahtlikus kaasaitamises süüdi mõistetud Anton endast nii lihtsalt üle sõita ei lasknud ja kaebas otsuse edasi. Neli kuud hiljem ehk 14 novembril 2018 mõistetigi mees Tallinna ringkonnakohtus õigeks.

Iga kuritegu on kordumatu ja nende taga on või võivad olla väga erinevad inimesed. Kui keegi võtab süü omaks ja sõlmib prokuröriga karistuse osas kokkuleppe, peaks ta aga olema väga ettevaatlik: seda,  kas ikka on tegu kuriteoga või mitte, teavad vaid asjatundjad!

Tõele au andes õnnetus vendadel Edikul ja Šurikul seega vaid üks kahest süüdistuse saanud politseinikust patuoinaks teha.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee