Maailm

„Tšau-tšau, miski muu ei kõlba!“ Trump pakkus demokraatidele kommi, kuid nood keelduvad endiselt piirimüüri rahastamisest 

Toimetas Greete Kõrvits, 10. jaanuar 2019 18:17
Kommist ei hoolinud: senati vähemusliider Chuck Schumer ja esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi teatasid ühisel pressikonverentsil, et presidendiga neil koosmeelt ei oleFoto: AP/Scanpix
„Täielik ajaraisk!“ Nõnda kirjutas USA president Donald Trump Twitteris pärast läbikukkunud kohtumist demokraatliku partei esindajatega. Demokraadid ei ole oma sõnades lahkemad, kirjeldades, et presidendil oli „järjekordne jonnituur“. President on aga olukorras, kus allaandmine jätaks temast nõrga mulje, samas on valitsuse töö osaline seisak muutunud kriitiliseks probleemiks.

Trump lahkus kohtumiselt Kongressi esindajatekoja spiikri Nancy Pelosi ja senati vähemusliidri Chuck Schumeriga kibedas meeleolus. Tema nõuab endiselt enam kui 5 miljardit dollarit USA-Mehhiko piirimüüri tarbeks, demokraadid aga ei ole nõus selleks valitsuse eelarvest sentigi kulutama. USA valitsuse osaline tööseisak ähvardab muutuda riigi ajaloo kõige pikemaks. See päev saabub laupäeval (seni kõige pikem tööseisak kestis 1995.-1996. aasta vahetusel, kui presidendiks oli Bill Clinton).

Samal teemal

Küsimus on selles, et Kongressi mõlemad kojad peavad kinnitama valitsuse töö järgmise eelarve. 75 protsenti eelarvest oli juba koos ja kinnitatud ning kogu segadus puudutab vaid ülejäänud veerandit. President ilma müürirahata eelarvet näha ei taha.

Kohtumine Trumpi ja demokraatide vahel kestis vaid 14 minutit, mõnede kohalolijate sõnul kuulutas läbematu Trump istumise lõppenuks käega kõvasti vastu lauda laksatades ja seejärel lihtsalt minema jalutades.

Chuck Schumeri sõnul küsis president spiiker Pelosilt otse: „Kas sa toetad minu piirimüüri?“ Pelosi vastas eitavalt, mille peale Trump teatas: „No siis pole meil millestki rääkida,“ ning jalutas minema. Enne seda üritanud Schumer meenutada, et valitsuse töö osalise seisaku tõttu töötavad ligi 800 000 valitsuse töötajat tasuta või on üldse palgata puhkusel. Nende seas näiteks lennujaamade turvatöötajad. Ei ole võimatu, et kui seisak väga kaua kestab, võib Ühendriikidesse reisimine keeruliseks muutuda - järjest rohkem palgata töötavaid ning rahulolematuid turvatöötajaid võtab haiguslehe. Ühel hetkel on turvameeskonnad alamehitatud ning see võib mõjutada lennuliiklust.

Õige pea mõjutab tööseisak ka inimesi, kes sõltuvad valitsusest teatud abirahade ja toetuste saamisel - näiteks toiduabi, ehkki toiduabi saavatele inimestele on vähemalt kinnitatud, et enne veebruari lõppu nende abistamist siiski rahastatakse. Kaugemas tulevikus võivad ohtu sattuda ka maksutagastused.

„Miks te ei võiks valitsust taasavada ja lõpetada inimestele kahju tegemine?“ küsis Schumer. President vastas: „Ma üritan õiget asja teha. Asi pole poliitikas.“ Hiljem kirjutas nördinud president Twitteris, et Nancy [Pelosi] öelnud EI, mispeale „mina ütlesin tšau-tšau, miski muu ei kõlba!“.

Teisipäeval rahvale tehtud telepöördumises sõnas president, et osa müürirahast tuleb ka uuest kaubandusleppest Mehhikoga. Igasugused tasud, mida USA leppest koguks, ei läheks aga mõne projekti tarbeks, vaid rahandusministeeriumi fondidesse. Rääkimata sellest, et Mehhiko riik ei ole huvitatud ei müürist ega selle mingiski vormis toetamisest.

President mängib ka mõttega kuulutada riigis välja eriolukord ning saada müürile rahastust sel teel. See läheks paraku aga kohtus keeruliseks tõestada, kuna kogutud andmete, sh USA sisejulgeolekuministeeriumi statistika järgi ei ole riigi lõunapiir kriitilises ohus. Vähemalt mitte võrreldes aastatetaguse ajaga.

Tegelikult ei ole USA-Mehhiko piir ka illegaalse immigratsiooni osas üleüldiselt kõige tundlikum koht. Kõige suurem osa ebaseaduslikult riigis viibivatest inimestest jäävad lihtsalt kauemaks, kui viisa seda lubab. Seega: märkimisväärseim osa ebaseaduslikest immigrantidest saabub täiesti legaalselt, kuid jääb riiki illegaalselt. National Geographic kirjutab, et rohkem kui Ladina-Ameerikast tuleb USAsse elama inimesi hoopis Aasiast.

Kohtumisest demokraatide esindajatega on aga asepresident Mike Pence'il teine nägemus. Ta eitab Chuck Schumeri kirjeldust käega vastu lauda löövast presidendist. Trump pakkus hoopis kõigile vestlusel osalejatele kommi ega tõstnud kordagi häält.

Demokraatidel pole ka mingit põhjust Trumpile järele anda, kirjutab New York Magazine. Rahvas kaldub pigem nägema osalises tööseisakus Trumpi süüd ning temal on puhtalt maine osas rohkem kaotada. Seda tunnistas Trump Schumerile ka ise, mööndes, et kui ta nüüd ilma ühegi saavutuseta valitsuse töö jälle käimasolevaks kuulutab, jätab see temast „lolli mulje“.

See poleks ehk nii, kui president poleks tööseisaku eel telekaamerate ees Chuck Schumerile lubanud, et teda president ei süüdista ning et seisak jääb puhtalt presidendi vastutusele. Ilmselt on Trump mõistnud, või keegi talle nõu andnud, et palgata töölised, oht toetustele ja osaliselt seiskunud töö eest vastutaja ei jää mitte kuidagi heasse valgusse. Nüüd ei räägi Trump enam enda vastutusest, vaid süüdistab olukorra jätkumises ikkagi demokraate.

Neljapäeval on presidendil plaanis USA-Mehhiko piirialasid külastada.

Samal teemal

10.01.2019
JONNIHOOG? Donald Trump jalutas keset piiritara läbirääkimisi lihtsalt minema
03.01.2019
USA valitsusseisak: rahvuspargid upuvad prügisse, avalikud käimlad on umbes ja pargivahid palgata
01.01.2019
Donald Trumpi mõnitatakse veidra, ennasthaletseva uusaastatervituse pärast
29.12.2018
Trump ähvardas sulgeda kogu USA-Mehhiko piiri