Maailm

Uuendatud kell 19.00

77 PÄEVA BREXITINI: valitsus ja parlament on üha tulisemas tülis (12)

Tiina Tamman, London, 11. jaanuar 2019, 07:50
POOLT JA VASTU: Brexiti poolt ja vastu olevad meeleavaldajad neljapäeval Londonis parlamendihoone juures.Foto: AP/Scanpix
Sellel nädalal tõusis uudiste keskmesse Briti parlamendi alamkoja spiiker John Bercow, kes kahel päeval järjest lubas hääletuse toimumist Brexitit puudutavates tehnilistes küsimustes. Valitsus jäi hääletamisel kaotajaks.

Valitsus asus kohe spiikrit kritiseerima. Siinkohal ei tohi unustada, et Suurbritannias on valitsuse liikmed samal ajal ka parlamendiliikmed ja et Brexiti küsimuses pole üksmeelt valitsuses ega parlamendis. Valitsus ja parlament on omavahel tülis ja see aina süveneb. Kumb otsustab Brexiti saatuse? Oluline on ka meenutada, et 2016. aastal toimunud rahvahääletuse järel saavutas pealtnäha kõrvaline isik, ärinaine Gina Miller, kohtus selle, et valitsuse saavutatud Brexiti lepe pannakse üldse parlamendis hääletusele.

Kõik ootavad teisipäeva

See hääletus toimub teisipäeval, 15. jaanuaril. Pidi küll toimuma juba detsembris, kui peaminister Theresa May Brüsselis saavutatud lepet mitu päeva parlamendis arutati, aga läbikukkumise kartuses lükkas May siis hääletuse edasi.

VÕITLUSTANNER: Suurbritannia peaminister parlamendi alamkojas Brexiti lepingut kaitsmas. 15. jaanuaril pannakse see leping seal hääletusele.Foto: AP/Scanpix

Samal teemal

Praegu arutab parlament seda uuesti ning ka praegu arvatakse, et lepe kukub hääletusel läbi. Ent sel nädalal on parlament siiski saavutanud ajavõidu: kui lepe kukub läbi, siis on Mayl vaid kolm päeva aega (varasema kolme nädala asemel), et uue plaaniga välja tulla.

Seni on May järjest korrutanud, et Euroopa Liidust leppeta lahkumise vältimiseks on vaja hääletada leppe poolt. Parlament ei ole leppega rahul, sest Põhja-Iirimaa kaudu näib see riiki jäädavalt Brüsseli külge siduvat, ent leppeta lahkuda ka ei taheta. May on samas jäik: alternatiivid ei tule kõne allagi ja lahkutakse 29. märtsil. Seega arvatakse, et May loodab lihtsalt aega võita ja siis tulebki leppeta lahkumine, mida mitmed vaatlejad peavad katastroofiks.

Opositsioonilise Tööpartei liider Jeremy Corbyn teatas neljapäeval, et tema partei Brexiti lepet ei toeta ning võtab kursi ennetähtaegsetele parlamendivalimistele, kui Brexiti-lepe parlamendis läbi ei lähe. 

Vaid 77 päeva veel

Et lahkumiseni jääb vaid 77 päeva, on valitsus asunud raha kulutama ilma leppeta lahkumise ettevalmistusteks.

ETTEVALMISTUSED LEPPETA LAHKUMISEKS: Esmaspäeval toimus transpordiharjutus Doveri piiripunkti lähedal, milles osales ligi sada suurt veoautot.Foto: Reuters/Scanpix

Esmaspäeval toimus Doveri piiripunkti lähedal transpordiharjutus, milles osales ligi sada suurt veoautot. Leppeta lahkumise korral kardetakse ummikuid. Kriitikud pidasid harjutust naeruväärseks, sest iga päev sõidab läbi Doveri 10 000 autot. Valitsus on sõlminud leppeid laevafirmadega, et teisi sadamaid kasutades ummikuid vältida, aga juba on kritiseeritud konkreetse firma (Seaborne Freight) valimist, sest tollel pole isegi mitte laevu.

BREXITI VASTU: Euroopa Liitu jäämist toetav meeleavaldaja Londonis parlamendihoone juures.Foto: AFP/Scanpix

Järjest ägenev kriitika parlamendis tähendab ka aina valjuhäälsemat protesti parlamendi ümbruses. Ka need protestijad on oma arvamustes killustunud nagu parlamendiliikmedki, nagu rahvas.

BREXITI POOLT: Euroopa Liidust lahkumist toetav meeleavaldaja Londonis parlamendihoone juures.Foto: Reuters/Scanpix

Esmaspäeval olid mitmed Euroopa Liidust lahkumist toetavad protestijad niivõrd valjuhäälsed ja solvavad (parlamendiliiget Anna Soubryt, kes soovib uue referendumi korraldamist, kutsuti fašistiks ja natsistiks), et 50 parlamendiliiget nõudsid, et politsei neid paremini kaitseks. Juba järgmisel päeval oli parlamendi juures näha rohkem politseinikke.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee