AUS VAHETUS: Endine linnakirjanik Kristiina Ehin andis raamatu ja praegune linnakirjanik Vahur Afanasjev ulatas vastu lilled.Foto: Aldo Luud
Asso Ladva 10. jaanuar 2019 14:25
„Kirjaniku roll on panna inimesed mõtlema, mitte rahulduma valmis postulaatidega ja andma allkirju valmis petitsioonile. Meil on praegu liiga palju aksioomides mõtlemist,“ ütleb vastne Tartu linnakirjanik Vahur Afanasjev.

Afanasjevi tänukõnes pillatud selge vihje tselluloositehase teemal ei häiri sugugi esimest Tartu linnakirjanikku ja üht puidutöötlemise vastaste käilakuju Kristiina Ehinit, kes kingib Afanasjevile oma äsjailmunud raamatu. Vastu saab Ehin äsjasele linnakirjanikule Tartu rae poolt ulatatud võimsa lillebuketi.

Eelmisel aastal Peipsi äärset elu kirjeldava ajaloolise romaani „Serafima ja Bogdan“ palju kiitust saanud Afanasjev ei pea ennast ainult Tartu linna kirjanikuks, vaid pigem terve Lõuna-Eesti piirkonna esindajaks ja soovib Tartu aidata 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks.

„Tartu on terve Lõuna-Eesti pealinn, selle piirkonna käed on Peipsis, juuksed Võrtsus ja jalad Valmieras,“ selgitab Afanasjev, miks ta ei soovi end ja oma loomingut piirata üksnes Tartu linnaga.

„Tartusse peaks inimesi juurde tulema,“ võtab Afanasjev kinni Ehini poolt õhkuvisatud mõttest, et siit mujale lahkunud kirjanikud tuleks Tartusse tagasi meelitada. „Tartu on tuhandeaastane linn, mis on alati olnud rahvusvaheline. Kui käia kalmistute vanades osades ja lugeda hauakividelt nimesid, siis saab see väga selgeks. Pärast sovetijama on Tartust saanud jälle rahvusvaheline linn ja seda tasub esile tõsta.“

„Lisaks kirjanduslinnale on Tartu tugev tehnoloogialinn,“ sõnab Afanasjev, kes plaanib praegu mitut üritust, kuidas need kaks praegu täiesti eraldiseisvat valdkonda kokku viia.

Just seda ettevõtluse, tehnoloogia ja loomingu kokkuviimist peab Tartu linna Urmas Klaas samuti märkimisväärseks: „Afanasjev on kandideerimisel oma lubadused välja käinud, aga linn ei kirjuta ette, kuidas ta tegutsema peaks.“

Tänavuse linnakirjaniku valis seitsme kandidaadi seast välja ekspertkomisjon, kuhu kuulusid Kirjanike Liidu Tartu osakonna, Eesti Kirjandusmuuseumi, Tartu ülikooli kirjanduse ja teatriteaduste osakonna, Oskar Lutsu nimelise Tartu linnaraamatukogu, Tartu Kultuurkapitali ja linnavalitsuse esindajad. Tartu linna ja Tartu Kultuurkapitali koostöös välja antava stipendiumi suuruseks on 12 000 eurot, mis laekub linnakirjanikule igakuiste võrdsete maksetena.

Tartu valis linnakirjaniku kolmandat aastat, 2017. aastal kandis seda tiitlit Kristiina Ehin, mullu oli linnakirjanikuks Mika Keränen. Linnapea kinnitas, et linnakirjaniku valimine on mõeldud alalise traditsioonina, seda eeldab ka Tartule UNESCO poolt antud rahvusvahelise kirjanduslinna nimetus.