Eesti uudised

Valitsus eraldas Alexela huvides Kiviõli maade omandamiseks miljon eurot (19)

Triinu Laan, 10. jaanuar 2019 10:52
Foto: TIINA KÕRTSINI
Valitsus otsustas neljapäevasel istungil eraldada miljon eurot Lüganuse vallas Põhja-Kiviõli II põlevkivikarjääri maade omandamiseks Alexela gruppi kuuluva Kiviõli Keemiatööstuse huvides.

Rahandusminister Toomas Tõniste tegi valitsusele ettepaneku eraldada vabariigi valitsuse reservist majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile 940 000 eurot ning keskkonnaministeeriumile 60 000 eurot Ida-Virumaal Lüganuse vallas Põhja-Kiviõli II põlevkivikarjääri mäeeraldise territooriumil paiknevate kinnisasjade ja kasutusvalduste omandamisest tulenevate kulude katmiseks.

Heiti ja Marti Hääle suurosalusega Alexela gruppi kuuluv Kiviõli Keemiatööstuse OÜ esitas taotluse kinnistutele seatud kasutusvalduste sundvõõrandamiseks 11. novembril 2009.

2017. aastal oli Põhja-Kiviõli II karjääris aktiivset tarbevaru 13,8 miljonit tonni, millest maakasutusõiguse alal 5,8 miljonit tonni. Ülejäänu asub vaidlusalustel kinnistutel, kus põlevkivi varu suurus on ligikaudu 8,5 miljonit tonni, millest 8 miljonit tonni on kaevandatav.

Riigi maksutulu varu kaevandamisest ja töötlemisest on ligikaudu 55 miljonit eurot.

Maaomanikud väitisid kirjas, et  antud sundvõõrandamisel avalikule huvile viitamine on otsitud ja ei vasta tõele. Ka menetlust teostav Maa-amet on jätnud põhjendamata, milliste avalike huvide realiseerimiseks riik vajab just kirjeldatud omandis olevat põlevkivi ja miks just praegu. "Arvestades, et riigil on tulevikus avalike ülesannete täitmiseks vajalik kaevandamismaht olemas ja ta saab sama eesmärki täita ka riigi äriühingute kaudu, siis ei ole avaliku huviga õigustatav kinnistute sundvõõrandamine, sest sellest saab märkimisväärset kasu eraomandis olev Alexela Gruppi kuuluv Kiviõli Keemiatööstuse OÜ," leidsid N.R. Energy OÜ juhatuse liige Ahto Tisler ja Metsamaahalduse AS juhatuse liige Taavi Raadik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee