Tai immigratsiooniametnikud toimetasid Rahaf al-Qununi (keskel mustas T-särgis) ajutiselt ohutusse peidupaikaFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 10. jaanuar 2019 08:47
Teismeline saudi tüdruk, kes vanemate käest põgenema pääses, sai ÜRO abiga Austraalias asüüli taotleda, kirjutab Guardian. 18aastane neiu räägib, et kuna ta ütles islamiusust lahti, ootaks tagasi kodumaal teda kindel surm.

Rahaf al-Qunun ilmus rahvusvahelisse meediavälja pühapäeval, mil neiu end Bangkoki lennujaama hotellituppa lukustas ja välja tulemast keeldus. Tüdruku hädakutset Twitteris hakkasid inimesed otsekohe jagama.

Tema saaga sai alguse põgenemisest oma perekonna juurest. 18aastane tüdruk ütles nimelt islamiusust lahti ning on veendunud, et fanaatiline perekond korraldaks otsekohe tema hukkamise, kui ta nende juurde naaseks. Ta põgenes vanemate eest Kuveidis, kus perekond parajasti puhkust veetis.

Rahaf oli teel oma reisi lõpp-punkti Austraaliasse, kuid Taimaal ei saanud ta luba maale minna. Lennujaama ametnikud valmistusid tüdrukut sunniviisiliselt tagasi Kuveidi lennule toimetama, kui Rahaf ennast lennujaamas asuvasse hotellituppa barrikadeeris. Ta lubas, et enne ta toast ei lahku, kui pole ÜRO esindajatega rääkida saanud. Taimaale saabus ka tüdruku isa, et tütar endaga kaasa vedada.

Esmaspäeva õhtul jättis Rahaf siiski lennujaamaga hüvasti, sest Tai ametnikud otsustasid talle ajutist varjupaika pakkuda. Kus ta Tais peatuma paigutati, jäeti tema ohutuse huvides saladuseks.

Kolmapäeval kinnitasid Austraalia võimud, et ÜRO pagulaste ülemvoliniku amet tunnistas Rahafi põgenikuks ning tema taotlust Austraalias asüüli saada hakatakse nüüd üle vaatama. Austraalia siseministeerium kinnitas oma pöördumises, et tüdrukusse ei suhtuta tema ootamatu tuntuse tõttu kuidagi teisiti (s.t paremini) ning tema taotlus läbib kõik samasugused etapid nagu iga teinegi. Tema turistiviisa on tühistatud.

Inimõigusorganisatsiooni Human Rights Watch Austraalia tiiva esindaja sõnul aga ei tohiks Austraalia valitsus Rahafi toimikuga venitada. Tüdrukut ähvardavad nii sotsiaalmeedia kasutajad, tema enda pere ning ka Saudi Araabia valitsus. „Me kõik teame, milleks saudi valitsus ka võõra maa pinnal võimeline on,“ tuletab ta meelde ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrva.

Rahaf al-Qunun kasutas tähelepanu võitmiseks ja vanemate käest pääsemiseks sotsiaalmeedia abi Foto: @RAHAF84427714/ via REUTERS