Kas kusagilt kaugelt jõuavad meieni sõnumid teisest maailmast? Illustreeriv foto.Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 9. jaanuar 2019 20:24
Viimase kolme nädala jooksul on Kanada teadlased kuulnud lühikesi raadiosignaale, mis on pärit 1,5 miljardi valgusaasta kauguselt süvakosmosest. Paraku ei ole signaale veel võimalik dešifreerida, kirjutavad Independent ja BBC.

Mis võivad kaugest galaktikast tulevate signaalide taga olla, ei oska teadlased veel arvata. Kiired lühisignaalid kestavad vaid millisekundi, kuid mis iganes neid ka ei edastaks, nende taga on meeletu jõud. Signaalid lähevad teele sama energiaga, mille tootmiseks meie Päikesel terve aasta kulub.

Kõige enam pakuvad teadlastele huvi signaalid, mis tulid kuus korda järjest täpsest samast asukohast. Sellist nähtust on seni tabatud raadiosignaalide puhul varem vaid ühel korral täheldatud.

Müstilised signaalipahvakud tekitavad elavat arutelu: kas tegemist on UFOdega või plahvatavate tähtedega või millegi muuga? Esimene variant on siiski teaduslike tõlgenduste osas selges vähemuses.

Kokku tabasid kosmoseteadlased kolme nädala jooksul 13 raadiosignaalide kogumit. Nende kõigi puhul võib täheldada teatavat hajusust, ehk et signaalid on oma algupärasest suunast kõrvale kaldunud. „See võib tähendada, et nad on pärit mingist väga tihedast klastrist, nagu mõne supernoova jäänused,“ selgitab Toronto ülikool astronoom Cherry Ng, et selline nähtus saab tekkida vaid väga ebatavalistes tingimustes. „Või galaktika keskmes asuvast mustast august. Aga see peab ikka üks eriline koht olema, et seal selline hajunemine toimub.“

Samal teemal

Kommentaarid  (20)

Mihkel 11. jaanuar 2019 18:50
Millal inimesed ükskord aru saavad, et inimesed ise ongi need Ufod!
UFO 10. jaanuar 2019 13:12
Kiireid raadiokiirguse purskeid (FRD - Fast Radio Bursts) on registreeritud erinevate raadiotelaskoopidega üle 60 korra alates 2001.a. jaanuarist. Need viimased 13 on registreeritud juulis-augustis 2018 (mitte kolmel viimasel nädalal) Kanada uue digitaalse raadioteleskoobiga CHIME (The Canadien Hydrogen Intensity Mapping Experiment). See on maa suhtes liikumatu, kuid koos maa pöörlemisega suudab skaneerida praktiliselt kogu põhja poolkera taevast sagedustel 400 - 800 MHz. https://chime-experiment.ca/ Jutt pooleteise miljardi aasta vanustest UFO-dest on lihtsal ajakirjanduslik liialdus.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS