Tilsis leiti kraavist 15-aastase tütarlapse surnukehaFoto: Aldo Luud
Toimetas Annika Erg 8. jaanuar 2019 21:11
Lõuna prefektuur paneb lapsevanematele südamele, et vanemad lastega rohkem kodus tegeleksid. Nimelt tundub politseinikele tihtilugu, et teadmata kaduma läinud laste sõprade ja harjumuste kohta teavad nemad kordades rohkem kui lapsevanemad.

Uus aasta algas traagiliselt, tuues kaasa trööstitu juhtumi, kus tee äärest leiti teismelise tüdruku surnukeha, kirjutab Lõuna prefektuur sotsiaalmeedias. Kriminaalmenetluses selgitatakse, millised sündmused selle tüdruku surmani võisid viia, ent teada on, et surm ei olnud vägivaldne.

"See pole paraku aga ainumas juhtum, mis meie südame aasta alguses saapasäärde ajas. Nii tegelesime teistegi kodust ära jooksnud laste otsimisega. Kes lülitas telefoni välja ja katkestas suhtluse sotsiaalmeedias, kes pages bussi või pöidlaküüdiga teise maakonda. Pöörasime kogu Eesti pea peale ja läks õnneks - nad on leitud, terved ja tagasi kodus. Ja nii käib see nõiaring noorte elude päästmise nimel iga kui viimane päev," kirjutab prefektuur.

Peredega suhtluses täheldavad politseinikud, et vanemad ei oska tihtilugu öelda, kellega laps suhtleb, kes on tema sõbrad või millistes ringkondades ta liikuda võib.

"Nii jääb paratamatult vahel tunne, et politseinikud teavad sellistest lastest, tema sõpradest ja harjumustest kordades enam kui lapsega koos elavad vanemad. Murekoht siin on, et lapsed ei taju tihti riske ja neile võib pakkuda ringihulkumine isegi lõbu. Halb seltskond, meelemürgid ja õnnetustesse sattumine on vaid väike loetelu sellest, millega lapsed sellisel juhul kokku puutuda võivad. Ja kui võtame siis perega ühendust, et last leida ja aidata, ei tea vanemad liigagi tihti, kuhu, kellega ja miks laps minna võis."

"Kallid vanemad, see on teie laps – teie kasvatada, hoolitseda, aidata ja toetada. Teada, kus ja kellega ta aega veedab ning veenduda, et tema turvalisus on tagatud," paneb Lõuna prefektuur südamele.

"Edasi jõuame paratamatult selleni, kuidas kodus lastega suheldakse ja tegeletakse. Kui laste ja vanemate suhtlus piirdub mõne lause vahetamisega päevas, siis teadke - sellest ei piisa. Hullemgi, kui suhtlus kulgeb ainiti negatiivses toonis – käske ja korraldusi andes, hurjutades ja hirmutades. Lapsed vajavad vanematelt märkamist, tunnustust, toetust ja selgitusi. Suhelge omavahel ja mitte ainult – tehke lastega midagi ka koos. Muul juhul ei ole imekspandav, kui nad hoolt, tunnustust, toetust, tegevust mujalt otsima lähevad ning ööks koju ei tule. Või ühel päeval ja mõnel põhjusel enam kunagi koju tagasi ei jõua."