Poliitika

Täiendatud kell 11.47

ÕL VIDEO ja GALERII | Kristina Kallas: eile oli väga pikk valus päev meile kõigile, aga see valu on vaja ära tunda (250)

Kadi Raal , 8. jaanuar 2019 09:55
Erakonna Eesti 200 esimees Kristina Kallas vabandas nende ees, kellele eile Tallinna kesklinna välja pandud vastuolulised plakatid hinge läksid, kuid lisas samas, et kampaaniaga juhiti tähelepanu lõhestunud ühiskonnale ja Eesti tegelikele probleemidele. 

Esialgu erakond ei tunnistanud seotust esmaspäeval Hobujaama trammipeatusesse paigaldatud plakatitega, millel kutsuti nii vene kui ka eesti keelt kõnelevaid inimesi üles seisma riigikogu valimistel õigel poolel.

Ent õhtul saadeti ajakirjanikele kutse tänahommikusele pressikonverentsile ning meediasse lekkis esimees Kristina Kallase kiri parteikaaslastele, milles ta kinnitas, et teravat vastukaja saanud plakatite taga oli Eesti 200.

Pressikonverentsil tehtud avalduses sõnas Kallas, et kõigil oli neid plakateid trammipeatuses valus vaadata, ning lisas, et sellega puudutati väga valusat küsimust, mis on Eesti ühiskonnas lahendamata püsinud 28 aastat. 

„Lõhestatud ühiskond on meie päris probleem,“ ütles Kallas. Ta lisas, et Eesti päris probleem ei ole „Aafrikast tulevad seitse miljonit põgenikku“ ning „suveräänsuse kaotamine Euroopa Liidule“, vaid hoopis lõhestunud ühiskond, vastandumine. „See, et meie lapsed saavad erinevat haridust, et Eesti inimesed saavad Eesti erinevates piirkondades erinevat sotsiaalset kaitstust, see, et Eesti inimesed ei pääse arsti vastuvõtule, see, et meie inimesed on vaesed,“ lisas ta. 

Eesti 200 esimehe sõnul oli reklaamkampaania eesmärgiks just need probleemid lauale panna. 

Pärast pressikonverentsi Õhtulehele antud intervjuus sõnas Kallas, et eile avalikkuses kõlanud etteheited nagu oleks Eesti 200 reklaamiga teinud teene FSB-le (Venemaa vastuluureametile) ja Venemaa propagandale, näitavad veel kord teema haavatavust. „See näitab, et oleme ise väga kartlikud selle probleemiga tegelemisel. Venemaale on trumbid kätte mängitud viimased 28 aastat selle probleemiga mitte tegeledes,“ sõnas Kallas. 

Kallas lisas, et eestlaste ja venelaste eraldatus on Eesti riigi julgeolekuprobleem. 

Kallase sõnul on Eesti 200 esmased eesmärgid segregatsiooni vähendamiseks ühine kool eesti- ja venekeelsetele lastele ning siin sündinud lastele hallide passide väljastamine lõpetamine. 

Ühtlasi palus Kallas vabandust Eesti inimestelt ja avalikkuselt, kellele ühiskonna lõhestatuse näitamine valusalt hinge läks.

Reklaami hinnanguline maksumus oli Kallase sõnul 2000–3000 eurot.  

Trammipeatus eestlaste ja venelaste vahel pooleks 

Esmaspäeva varahommikul ilmusid Tallinna kesklinnas Hobujaama trammipeatusesse kummalised plakatid, millel kutsuti nii vene kui ka eesti keelt kõnelevaid inimesi üles seisma riigikogu valimistel õigel poolel.

Plakatitel oli kirjas kaks erinevat telefoninumbrit, kuhu võis lisaküsimuste korral helistada. Eestikeelsel plakatil leiduvale numbrile helistades vastas automaatvastaja, mis teatas: „Tere! 3. märtsil toimuvad riigikogu valimised. Mina kandideerin. Meie, eestlased, peame kindlasti kokku hoidma! Vaata kindlasti, et sa seisad õigel poolel!“

Sellele järgnes mõni sekund vaikust, meeshääl kordas räägitut uuesti ning seejärel kõne katkes.

Venekeelse teksti all oleval numbrile helistades rääkis automaatvastaja sama juttu, kuid lisas, et „meie, venelased, peame kindlasti kokku hoidma!“

Esmaspäeva õhtuks olid plakatid lõhutud ja täis soditud. Plakatid kleebiti üle 2016. aasta Linnateatri ja Vene teatri ühisprojekti „Teisest silmapilgust“ illustratsiooniga ning spreivärviga kirjutati reklaamile loosung „Siin oleme ainult meie“. 

Teisipäeva hommikuks oli Eesti 200 vahetanud plakatid välja uute vastu, millel on nii eesti kui ka vene keeles kirjas laused „Eestlased ja venelased. Käivad ühes koolis'' ja „Eestlased ja venelased. Käivad ühel peol“.

10:15

''Me hoidsime neid plakateid seal üleval eesmärgiga, et võimalikult palju eesti inimesi võpatakse selle teema peale ja hakkaks sellest rääkima. Eile oli väga pikk valus päev meile kõigile, aga see valu on vaja ära tunda,'' ütles Kallas.

10:14

''Me hoidsime neid plakateid seal üleval eesmärgiga, et võimalikult palju eesti inimesi võpatakse selle teema peale ja hakkaks sellest rääkima. Eile oli väga pikk valus päev meile kõigile, aga see valu on vaja ära tunda,'' ütles Kallas.

10:13

Lahenduseks pakub Eesti 200 ühtset eesti keelset koolisüsteemi, kus oleks koos nii eesti kui ka vene keelt koduse keelena rääkivad õpilased.

''Meil on siin eestis erakondi, kes arvavad, et vene noored peaksid jääma eraldi vene koolidesse,'' ütles Kallas.

10:11

Kallas kinnitab, et nemad on täielikult kampaania autorid. Naise sõnul ei ole hetkel Eesti suurim probleem immigratsioon, millest nii sageli räägitakse, vaid hoopis see, et Eestis elavad inimesed ei tunne üksteist.

10:10

Algselt plaaniti plakateid kaks päeva üleval hoida, kuid Kallase sõnul olid kampaania tegijad ise ka üllatunud sellest tulisest reaktsioonist ja otsustasid juba täna plakatid välja vahetada.

10:08

Kallas lükkas ümber väite, nagu oleks Eesti 200 kampaania seotud vene propagandaga. Pigem oli Kallase hinnangul tegemist väga tugeva murekoha välja toomisega.

10:05

''Me hoidsime neid plakateid seal üleval eesmärgiga, et võimalikult palju eesti inimesi võpatakse selle teema peale ja hakkaks sellest rääkima. Eile oli väga pikk valus päev meile kõigile, aga see valu on vaja ära tunda,'' ütles Kallas.

10:03

Saabus Kristina Kallas.

''Lõhestatus on väga tõsine probleem. Mida tegi üks plakat, kus meie enda ette pandi peegel, mis näitas meie ühiskonna tõsist probleemi. Mida me siis teeme? Kas me peidame pea liiva alla? Eesti ühiskonna lõhestatus on see, mis teeb meid haavatavaks,'' alustas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee