Maailm

Helsingis toime pandud lapsemõrva uurimine edeneb aeglaselt (22)

Aadu Hiietamm, 8. jaanuar 2019, 08:15
SÜNDMUSKOHT: Nii nägi Brüsseli tänav (Brysselinkatu) Helsingis Arabiaranna linnaosas välja läinud pühapäeva sombusel pärastlõunal.Foto: Aadu Hiietamm
Helsingis Arabiaranna linnaosas toimunud seitsmeaastase poisi tapmisest on möödunud kaks nädalat. Mõrvar on teo üles tunnistanud ja ootab oma saatust eeluurimisvanglas. Kuna mees rääkis, et teda sundisid tapma luulud, siis tehakse talle suure tõenäosusega kohtupsühhiaatriline ekspertiis. 

Helsingis Arabiaranna linnaosas asuv Brüsseli tänav (Brysselinkatu) on vaikne korrusmajadega kõrvaltänav, kus elu tundub kulgevat rahulikult. Seda ootamatumalt tuli sealsetele elanikele jõululaupäeva õhtul toimunud suur politseioperatsioon. Järgmisel päeval selgus ka selle põhjus: ühes korteris tapeti esimeses klassis õppinud seitsmeaastane poiss. Politsei pidas veretöös kahtlustatuna kinni 36aastase mehe, kes politsei teatel on tapetu onu ehk täpsemalt ema vend. 

Kohus otsustas 28. detsembril mõrvari vahi alla võtta, vahendab Ilta-Sanomat. Samal päeval teatas politsei, et hilisem mõrvar oli jõululaupäeval ohvri perekonnal külas Brüsseli tänaval asuva korrusmaja korteris. Traagilised sündmused said alguse ootamatult. Mingil hetkel lukustas onu end koos seitsmeaastase poisiga ühte tuppa ja tappis ta seal terariistaga. Politsei teatel nuga mõrvaril külla tulles kaasas ei olnud, vaid ta võttis selle korterist.   

Korteris viibisid lisaks veel kaks täiskasvanut ja kaks alaealist last. Politsei jättis esialgu täpsustamata, kas täiskasvanute näol oli tegu poisi vanematega. Öeldi vaid, et täiskasvanud olid perekonna lähedased. 

Mõrvar tunnistas pärast kinnipidamist tehtut ja väitis, et teda sundisid tapma luulud. Kui alguses liikus info, et nii tema kui ka tapetud poisi perekond on pärit Iraagist, siis hilisemate teadete järgi on mõrvar tulnud Soome hoopis Pakistanist.  

Tapja elab Soomes juba pikka aega ja teda on varem kohtulikult karistatud auto joobes juhtimise ja inimestele kallale tungimise eest. Tema viimane elukoht enne veretööd asus Espoos.

Ees ootab põhjalik vaimse tervise uuring

Kuna mõrvar on viidanud teda vaevanud luuludele, siis kõigi märkide järgi tehakse talle vaimse tervise põhjalik uuring, mis kestab kaks kuud või raskemate juhtumite korral ka kauem. Selle aja jooksul tehakse vajalikud toimingud tavaliselt Kuopios Niuvanniemi haiglas ja Vanha Vaasa haiglas, rääkis ajalehele Ilta-Sanomat psühhiaatrilise vanglahaigla ülemarst, eestlane Alo Jüriloo. Uuringud viib läbi spetsialistide tiim, kes vaatab läbi kõik uuritavat puudutavad dokumendid alates sünnitunnistusest. Lisaks tehakse uuritava verest keemiline analüüs ja ajust magnetpildid. Samuti intervjueeritakse nii uuritavat kui ka teda tundvaid isikuid. 

Uuring on keerulisem siis, kui uuritav on pärit teise kultuuriga piirkonnast. Uuringu tulemusena tunnistatakse uuritav süüdivaks, piiratult süüdivaks või süüdimatuks. Süüdimatu saab suunata tema tahte vastaselt ravile, kui seda peetakse meditsiiniliselt näidustatuks. 

Arabiaranna elanikud mälestasid tapetud koolipoissi esimesel jõulupühal spontaanse mälestusüritusega. Bokvillani mäel süüdati õhtul küünlameri. Sadakond inimest laulis laulu „Maa on niin kaunis“. Sõna võttis ka Arabiarannas elav Paavali koguduse õpetaja Kari Kanala. Ta ütles, et iga laps on jõululaps ning elanike kohus on muuta piirkond turvalisemaks.

Foto: Aadu Hiietamm

Arabiarannas elab umbes 13 000 inimest. Olgu lisatud, et linnaosa ei ole nime saanud seal elavate araablaste järgi, vaid hoopis seal tegutsenud Arabia portselanitehase järgi. Mis aga puutub Brysseli tänavasse, siis selle paralleeltänavad on samuti nimetatud Euroopa pealinnade järgi. Nii näeb seal ka Berliini, Londoni, Pariisi ja Rooma tänavat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee