Eesti uudised

Kui töised olid politseinike, päästjate ja arstide pühad? 

Toimetas Kadi Raal, 7. jaanuar 2019 17:06
Ilutulestikuraketist põlema süttinud Nurmiko aiand Saku vallas.Foto: Martin Ahven
Õhtuleht uuris politsei- ja piirivalveametilt (PPA), päästeametilt ning haiglate erakorralise meditsiiniosakondadelt (EMO), kui töised olid nende jõulud ja aastavahetus. 

Politseil möödusid jõulupühad ja sellele eelnenud nädalavahetus töiselt, kuid väga raskeid juhtumeid oli vähe. Sel perioodil alustati 328 väärteomenetlust, suur osa neist olid liiklusrikkumised. 

Samal teemal

Perioodil 22. detsembrist 25. detsembrini jäi politseile vahele 70 alkoholi ja kaks narkootikume tarvitanud mootorsõiduki juhti. Raskeid liiklusõnnetusi juhtus 15, neist neli joobes juhi süül. Liikluses sai vigastada 26 ja hukkus üks inimene. 

Lähisuhtevägivalla kohta sai politsei ühtekokku 183 teadet. "Jõulupühade ajal saime keskmiselt 35 sellist teadet päevas," sõnas PPA peadirektori asetäitja Krista Aas. Ta lisas, et seda on vähem kui eelmistel aastatel – tunamullu oli see number 48, 2016. aastal 56 teadet päevas.

Ka aastavahetus oli politseile üldiselt töine ja väga raskeid juhtumeid ei olnud. Küll aga oli 1. jaanuari päev raske, kuna hukkusid kaks noort inimest: 27-aastane mees Tallinnas ja 15-aastane tüdruk Põlvamaal. Lähisuhtevägivalla kohta sai politsei aastavahetusel 158 teadet, menetlust alustati 39 korral.

Päästeamet

Jõulupühad olid päästjate jaoks rahulikud ning möödusid tõsisemate päästesündmusteta. Üle Eesti oli 24.-25. detsembril kokku 17 tulekahjudega seotud päästesündmust. Kokku reageerisid päästjad 44 väljakutsele, mille seas olid lisaks tulekahjudele liiklusõnnetused ning abi osutamine kiirabile ja politseile. Päästeameti vastutava korrapidaja Martin Lambingu sõnul keegi tulekahjudes ei hukkunud, kuid paraku said inimesed kannatada. 

Aastavahetusel sai päästeamet üle Eesti kokku 104 väljakutset, millest ressursimahukaim oli ilutulestiku raketist alguse saanud tulekahju Saku vallas Juuliku külas asuvas OÜ Nurmiko aianduskeskuse kasvuhoonete kompleksis.

Lisaks reageerisid päästjad neljale sündmusele, kus inimesed said ilutulestiku laskmisel vigastusi. Neist ühel juhul sai Narvas ilutulestiku raketiga näovigastusi 12-aastane poiss

Samuti oli aastavahetusel 56 tulekahjudega seotud päästesündmust. Silma paistsid arvukad prügikastide põlengud, uusaastaööl kokku 25 korda.

Ilutulestikuraketist põlema süttinud Nurmiko aiand Saku vallas pärast põlengut. Foto: Martin Ahven

EMOs aastavahetus jõuludest rahulikum

Jõulud ja aastavahetus möödusid üldjoontes rahulikult ka erakorralise meditsiini osakondades (EMO) üle Eesti. Suuremat koormust pakkusid jõulud ja neile eelnenud nädalavahetus. Kaebused, millega patsiendid EMOsse pöördusid, tavapärasest suuresti ei erinenud, samas suurenes mitmel pool grippi haigestunute hulk. 

Aastavahetusel tuli arstiabi osutada vähestele inimesele, kes end ilutulestikuga näopiirkonda vigastasid. Kolm sellist patsienti pöördusid Ida-Viru Keskhaigla (IVKH) EMO poole. Lõualuud vigastanud patsiendile anti abi kohapeal, kaks patsienti saadeti edasi silmahaigustele spetsialiseerunud Ida-Tallinna Keskhaiglasse (ITK). 

Üldjoontes olid pühad ja aastavahetus IVKH-s rahulikud. Jõulude ajal teenindas EMO keskmiselt 80 kuni 90 patsienti päevas. Aastavahetus oli mõnevõrra rahulikum: 31. detsembril oli patsiente 62 ja 1. jaanuaril 70.

Markantseima juhtumina tõi IVKH kommunikatsioonijuht esile juhtumi 2. jaanuari hommikust, kui haiglasse toodi noahaavadega keskealine mees, kes enda sõnul on juba kaks nädalat alkoholi tarbinud, märkas enda elamises vaenlasi ja neid tõrjudes vigastas ennast ise.Teiste patsientide kaebused olid argisemad, seotud näiteks libedal kukkumistega. 

Järvamaa Haigla EMO teenindas jõuludel 90 patsienti, 31 inimest vähem kui aasta varem. Aastavahetusel pöördus nende poole abi saamiseks 36 isikut. Enamjaolt olid patsientide mured seotud olmetraumade, viirusinfektsioonide, südamerütmihäirete jms, samas tuli arstiabi anda seitsmele avariiohvrile. Aasta lõpus diagnoositi tavapärasest rohkem A grippi. 

Jõuludel EMOsse pöördunud inimest hulk oli aasta varasemaga võrreldes kahanenud ka Pärnu Haiglas. Sealne EMO teenindas pühadel kokku 285 inimest. Põhilised kaebuste põhjused olid ka Pärnus libedaga kukkumised ja neist tingitud erinevad traumad. Lisaks pöörduti pikkade pühade ajal EMOsse seoses krooniliste haigustega. 

Viljandi haigla ambulatoorse ravi ja diagnostikakliiniku ülemarst Mati Kallas ütles, et aastavahetus möödus neil rahulikult ning EMOsse pöördus umbes 40 inimest. Tohterdada tuli paari kakluses viga saanud inimest, kümmekond inimest vajas arstiabi libedal kukkumise järel. 

Kui aastavahetus oli suhteliselt rahulik, siis jõulud ja jõulueelne aeg olid Viljandi haiglas väga töised. Neljal päeval pöördus EMOsse kokku 206 patsienti, mis on tavapärasest üle 40 haige rohkem. Patsientide seas oli palju libeduse tõttu kukkunuid ja ka A-gripp hakkas aasta lõpus üha rohkem pead tõstma. Seetõttu kehtestati aasta algul haiglas külastuskeeld. 

Aasta lõpus suurenes mitme haigla EMOs A-grippi haigestunud patsientide hulk. Gripi vastu aitab vaktsineerimine. Foto: THE CANADIAN PRESS / Scanpix

AS Rakvere haigla juhatuse esimees Ain Suurkaev sõnas, et jõulude ajal pöördus EMOsse tavapärast rohkem patsisente, sest pühadele eelnes nädalavahetus. Probleemid, mille pärast EMOsse tuldi, olid laiaulatuslikud - südamepuudlikkusest kuni ülemiste hingamisteede nakkusteni.

"Palju vanemaealisi inimesi, kelledel kodus seisund juba varasemalt kehv, aga küllasaabunud sugulased nüüd saatsid või tõid nad arsti juurde," rääkis Suurkaev ja lisas, et paraku polnud pühade ajal arstiabi saamiseks muud võimalust kui EMOsse pöörduda. 

Aasta viimaste päevade märksõnaks oli Rakvere haigla EMOs ulatuslik gripisümptomitega patsientide pöördumine, milledest paljudel diagnoositi A-gripp.

Esimesel ja teisel jõulupühal suurenes EMO koormus Põhja-Eesti Regionaalhaiglas (PERH) sisuliselt kaks korda: tavalise 35 pöördumise asemel päevas oli patsisente 60. "Õnneks olime prognoosinud koormuse suurenemist ning tööl olid mõlemal päeval lisaarstid," sõnas PERHi EMO juhataja dr Kristiina Põld. 

Jõulupühade ajal suurenes grippi ja teistesse ülemiste hingamisteede viirustusse haigestunud inimeste arv. Samas oli tavalisest väiksem traumadega haiglasse pöördujate arv. Aastavahetus möödus PERHis tavapärases tempos. Veidi suurenes traumadega EMOsse pöördujate arv, kuid ennast pürotehnikaga vigastanuid oli üksikuid. 

Jõulupühadel sai Ida-Tallinna Keskhaigla EMOst arstiabi 450 inimest, aasta varasemaga võrreldes 53 inimest vähem. Aastavahetusel pöördus ITK EMO poole 161 inimest.„Oli üpris tavapärane öö, võiks isegi öelda rahulik,“ sõnas ITK EMO juhataja dr Märt Põlluveer. 

Traumadest andsid tooni käe- ja jalaluumurrud, silmaprobleemidega patsiente oli pühade ajal tavalisest oluliselt vähem. Silmaprobleemide seas domineerisid ägedad seisundid, nt suur silmarõhu tõus ning silmavigastused, mis tekkisid peamiselt kakeldes. Tegeleda tuli ka kõhuvaluga seotud seisunditega ning mõnede alkoholiga liialdamisest tingitud pankreatiitidega. 

Samal teemal

15.02.2019
Poistekamp peksis Tallinna südalinna kohviku ees naise vaeseomaks
07.02.2019
Napsise sünnipäevalapse käes plahvatanud ilutulestikurakett vigastas teda raskelt