Krimi

Õigusteadlane: Savisaare kaasosaliste protsessis on suurimaks probleemiks menetlusaja ületamine (21)

Siim Randla, 7. jaanuar 2019, 07:13
Foto: Alar Truu
Tartu ülikooli õigusteaduskonna professori Jaan Ginteri sõnul võib Edgar Savisaare kaasosaliste kohtuprotsessis üheks suurimaks probleemiks tõusta mõistliku menetlusaja ületamise oht, eriti kui peaks tõeks osutuma vajadus kohtunik välja vahetada.

Riigikohus otsustas, et Edgar Savisaare kriminaalasi tuleb tervislikel põhjustel lõpetada, ja sellega on Keskerakonna endine esimees ja Tallinna linnapea korruptsioonisüüdistusest pääsenud.

Nüüd jäävad kohtu alla veel tema väidetavad kaasosalised: Keskerakond, ärimehed Alexander Kofkin, Vello Kunman, Hillar Teder ja Aivar Tuulberg ning Tallinna volikogu endine esimees Kalev Kallo, kes pidid ootama Savisaare saatuse selgumist.

Jaan Ginteri sõnul näitas Edgar Savisaare protsessi tervislikel põhjustel lõpetamine, et oleme jõudnud ühiskonna arengus tasemele, kus me oskame iga inimese elu hinnata kõrgemalt kui abstraktset vajadust kõigis õiguslikes vaidlustes tõe väljaselgitamiseni jõuda.

„Teiste kohtualuste süü või süütuse tõendamine ei muutu oluliselt kergemaks ega keerulisemaks. Savisaart ei saa prokuratuur kohtus tunnistajana kasutada, aga vaevalt, et Savisaare ütlused ka menetluses osalemisel oleks süüdistust aidanud. Muude tõendite osas mitte midagi ei muutu,“ rääkis Ginter.

„ Suureks probleemiks võib muidugi tõusta mõistliku menetlusaja ületamise oht. Eriti kui tõesti peaks tõeks osutuma vajadus kohtunik välja vahetada.“

Riigikohtunik Saale Laose kinnitusel on teiste süüdistatavate osas võimalik menetlust jätkata. „Teatavasti on altkäemaksu andmine, võtmine ja vahendamine kõik iseseisvad kuriteod. See tähendab, et altkäemaksuahela kõik lülid ei pea olema süüdi mõistetud,” on riigikohtunik selgitanud. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee