Eesti uudised

Politsei: raketi laskja ei saanud ette näha, et aianduskeskus põlema läheb (107)

Asso Ladva, Liina Hallik , 4. jaanuar 2019 12:31
HÄVINUD: Uusaastaööl lendu lastud signaalraketist alguse saanud ja Nurmiko kasvuhooned maha põletanud tulekahju ei hakata uurima kui kuritegu.Foto: Martin Ahven
Uusaastaööl Nurmiko kasvuhooned maha põletanud tulekahju ei hakata uurima kui kuritegu, otsustasid politsei ja prokuratuur. Samas kavatseb politsei juhtunud õnnetuse asjaolud viimseni selgeks teha, et tulevikus sarnaseid hävinguid ei juhtuks. Aiandi omanik ootab endiselt vastuseid.

„Arvestades, et rakett lasti vähemalt mitmesaja meetri kauguselt, siis ei saanud selle laskja ette näha, et aianduskeskus sellest süttib,“ selgitab Põhja politseiprefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Hannes Kelt. „Arvestades raketi teekonda, tuule tugevust, suunda ja kaugust aianduskeskusest on välistatud, et tulekahju põhjustamine oli tahtlik, ning kontrollimise käigus ei ilmnenud ka muid kuriteole viitavaid asjaolusid. Seetõttu on politsei ja prokuratuur ühisel seisukohal, et tegemist on õnnetuse, mitte kuriteoga.“

Samal teemal

„Samas võib ka õnnetuse põhjustamisega kaasneda tsiviilvastutus,“ jätkab Kelt. „Asja omanikul või kindlustusfirmal tekib õigus nõuda kahju põhjustajalt kohtu kaudu hüvitist.“

Neljapäeval kontrollis politsei põlengu sündmuskohal kogutud infot ning küsitles kümneid inimesi. Pealtnägijate sõnul sai tuli alguse aeglaselt langevast ja pikalt põlevast kollasest signaalraketist, selline oli ka päästjate varasem hinnang. Tulekahju põhjustanud raketi lennutaja ja koht, kust rakett välja tulistati, ei ole veel teada.

„Püüame teha kindlaks, millist tüüpi raketiga tegemist oli, milline oli täpsem laskmise koht ning kes oli raketi laskja,“ jätkab Kelt. „Kui kellelgi on infot raketi tüübi või laskmiskoha kohta, siis palume sellest politseile teada anda. Samuti soovitame laskjal ise politseiga ühendust võtta.“

Eestis on ettevaatamatusest suure varalise kahju põhjustamine karistatav juhul, kui rikutakse kultuurimälestis või museaalväärtus. Muudel juhtudel eeldab olulise väärtusega vara hävitamise eest kriminaalvastutusele võtmine tahtlust või kaudset tahtlust ehk inimene pidi asjaolusid hinnates sellise kahju tekkimist ette nägema.

Kelt avaldab lootust, et nii suure varalise kahju toonud õnnetus paneb inimesed rohkem mõtlema pürotehnika kasutamisega seotud riskidele. Kui punast värvi signaalraketti võib kasutada vaid hädaolukorras, siis kollase signaalraketi kasutamine ei ole keelatud. Ent ükskõik millist pürotehnilist vahendit tuleb kasutada hoolikalt ja ohutult, eriti inimhulgas või hoonete lähistel. 

Aiandi omanikul veel konkreetseid vastuseid ei ole

Nurmiko aiandi omaniku Kristjan Ungersoni sõnul on mitmed ametkonnad käinud asja uurimas, ent konkreetseid vastuseid ega teateid asjaolude kohta talle edastatud ei ole. „Kõik käisid ühe tiiru ära ja vaatasid asja üle – päästeamet ja kindlustusfirma –, aga mingit konkreetset teadet tulemuste osas ei ole meie saanud.”

Politseid Ungerson koha peal ei näinud. „Aga päästeamet käis, tegi pilti, uuris visuaalselt. Nende tegevuskavast ma rohkem ei tea.”

Ungerson nendib, et hetkel on väga palju lahtiseid otsi. „Kõik vastused on ebamäärased, midagi konkreetset praegu teada ei ole.”

„Kindlustusfirma vaatas asja üle ja ütles, et hakkavad tegutsema nii, nagu nende protseduurid ette näevad,” märgib Ungerson. „Midagi kindlat ei ole meile öeldud. Kui kiiresti asjad liiguvad, on raske ennustada. Eks see sõltub nii meist – kui kiiresti me igasugused inventuurid ja pakkumislehed kokku saame –, kui ka nende enda komisjonidest ja muust asjaajamisest.”

Aiandit lähiajal avada ei õnnestu. „Poodi me praegu lahti ei tee. Ka väikeses osas, mis aiandist säilis, on kaup tuhaosakeste ja põlemisjääkidega kaetud, seda müüa ei saa.” Aiandi peremees rõõmustab siiski, et küttesüsteem õnnestus taastada. „Samas automaatika hävis tules täielikult, ootame Soomest automaatikaspetsialisti, kes selle taas käima paneb.”

Samal teemal

07.01.2019
Nurmiko aiandi naabrid: ei ole normaalne, et põlengus süüdistatakse meid
04.01.2019
Nurmiko juht: aiandi taastamiseks kulub aasta ja 3 miljonit eurot
04.01.2019
FOTO | Vaata, kuidas süttis Nurmiko aiand
03.01.2019
Pürotehnik: ilutulestiku keelamine on väga halb mõte!