Juhtkiri

Juhtkiri | Ilutulestik põletab maha ja vigastab – kaua veel? (16)

Ohtuleht.ee, 3. jaanuar 2019 17:53
Nagu karta oligi, ei möödunud aastavahetuse ilutulestikumöll selgi korral ilma tulekahjude ja inimvigastusteta. Tavapäraste rõdupõlengute asemel süttis ja hävis hooletult lastud raketi tagajärjel nüüd suuraiandis 8400 ruutmeetrit pinda. Kurioossel kombel ei loeta seda kuriteoks, vaid õnnetusjuhtumiks, sest ilutulestike kasutamine pole Eestis keelatud. Kuid aastavahetuse kontosse jääb veel kuus vigastatut, kel said kahjustada sõrmed, nägu või silm. Võiks ju küsida, kas pole see liiga kõrge hind, mida maksame igal aastal pürotehnika kasutamise üürikese õnnetunde eest. Sest Eestis võib elada kokku isegi kolmekohaline arv inimesi, kes aegade jooksul ilutulestiku tagajärjel vigastada saanud. Vastuargumendina saab aga küsida: kas ilutulestiku reeglite karmistamise või suisa keelamisega on õige võtta inimestelt seda väikest lõbu?

Kui teavituskampaaniad pürotehnika ohutuks kasutamiseks ei aita, on võimalik valida piirangute tee, nagu on pakkunud raketipõlenguist tüdinud vabatahtlikud päästjad oma luksusmaksuideega. Praegu müüakse ilutulestikke ainult täisealistele, kuid seegi ei hoia õnnetuste eest. Sest nii, nagu alaealised saavad „heasoovijate“ abiga kätte alkoholi ja suitsud, hangivad noored pauguhuvilised endale ka raketid. Kahjuks on mõni neist ka sel aastal oma huvi juba sõrmede hinnaga kinni maksma pidanud.

Oluline riskikoht täiskasvanute puhul on asjaolu, et pauku ei tehta enamasti kaine peaga – süütenöör pannakse põlema ikka peo kulminatsiooniks. Ehk aitaks olukorda parandada politseireidid populaarsetes paugutamiskohtades, kus vindiseid raketiteadlasi saaks trahvida? Alternatiivne lähenemine keskkonnavaenulike mürgiste rakettide asemel on lasersõud, mida Tallinna linngi on juba kaaluda lubanud. Ökoloogilisus ja ohutus käsikäes. Ehk on laser juba mõne aasta pärast uus reaalsus ja raketid ajaloo prügikastis?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee