Maailm

USA valitsusseisak: rahvuspargid upuvad prügisse, avalikud käimlad on umbes ja pargivahid palgata (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 3. jaanuar 2019 17:58
Prügihunnikud Washingtoni südames, National Malli pargis. Koristajad on saadetud koju palgata puhkuseleFoto: EPA/Scanpix
USA valitsuse töö osaline seiskumine kestab juba teist nädalat. Rahvusparke külastavad inimesed kurdavad, et kuna töötajaid pole, upuvad ilusad looduspaigad prügisse ning avalikud tualettruumid on puhastamata, hais matab hinge. Pargivahid teevad tööd vabatahtlikult ning ehkki esindajatekoda tahaks tööseisaku ruttu lõpetada, ei ole Valge Maja nende tingimustega rahul.

Föderaalvalitsuse töö osaline seisak sai alguse 22. detsembril. Selle keskmes on president Trumpi valimislubadus: USA-Mehhiko piirimüür. Selle ehitamiseks nõuab ta valitsuse töö eelarvest 5,7 miljardit dollarit. Ehkki president lepiks esialgu ka tagasihoidlikuma ehitisega, peab see tema sõnul olema ikkagi füüsiline objekt. Juba heaks kiidetud eelarvega, mis eraldas raha lihtsalt piirikontrolli töö tõhustamiseks ja lisavahenditeks, Trump rahule ei jäänud. Demokraadid aga ei nõustunud müüriprojektile sentigi eraldama. Ei nõustu jätkuvalt.

Samal teemal

Seega, kuna valitsuse töö eelarvest umbes 25 protsenti jäi kinnitamata, jäi osade riigiasutuste töö ka seisma, paljud riigitöötajad (ennekõike piirivalvurid ja lennujaamade turvatöötajad) töötavad palgata. Palka makstakse tagantjärele siis, kui seisak lõpeb. Mõned inimesed on palgata puhkusel. Töötajad nurisevad, sest isegi kui palga saab kunagi kätte, vajavad arved-laenud-võlad maksmist ju ikka kindlal ajal, nüüd ja kohe.

3. jaanuaril alustas tööd aga juba uus valitsuse koosseis, mille määrasid sügisel toimunud vahevalimised. Kongressi esindajatekoda on nüüd demokraatide enamuse käe all, senatis on vabariiklasi rohkem. Esindajatekoja uus spiiker, California kongresmen Nancy Pelosi juba lubas, et tahaks esimese asjana osalise tööseisaku lõpetada. Seda aga ilma mingisuguse müürita.

Pärast 2. jaanuaril toimunud Kongressi liidrite kohtumist presidendiga sõnas Pelosi reporteritele: „Me ju palume, et president valitsuse tööle paneks. Pakume talle väga vabariiklaslikku lahendust, et seda teha. No miks ta ei peaks seda tegema?“ Valge Maja aga kommenteeris, et demokraatide ettepanek ei tule kõne allagi.

Prügihunnikud Washingtoni südames, National Malli pargis Foto: EPA/Scanpix

Samal ajal kui turvameeskonnad rügavad palgapäeva ootuses tööd teha, on mõned riigitöölised, näiteks rahvusparkide ja riigiomandis maa-alade koristus- ja haljastusmeeskonnad sunnitud palgata puhkusele. Tulemusena on kenad pargid ja loodusrajad täiesti käest ära: külastajatest on maha jäänud üleujutavad prügikastid ja tualettruumid. Pole kedagi, kes koristaks.

Omal soovil töötavad vaid üksikud pargivahid. Et oleks mingigi turvaelement. Vahid on mures, et külastajad võivad seada ohtu keskkonda või ka iseennast, kui eiravad näiteks ohunõudeid või eksivad ära - asjad, millega tegelemiseks on neil muidu rohkem töötajaid. Puudust on teenustest nagu lumesahad ja päästemeeskonnad. Mõned pargid on lihtsalt suletud, mõnes kohas, näiteks Ellise saarel, kus asub Vabadussammas, rahastab pargi korrashoidu kohalik valitsus - ehkki tegemist on föderaalvalitsuse hallatava alaga.

Silt Vabadussamba praami kõrval: New Yorgi osariik toetab ja rahastab Vabadussammast ja Ellise saart, et mõlemad jääksid valitsusseisaku ajal avatuks Foto: AP/Scanpix

Teadaolevalt sai üks inimene viga, kui murdis matkates jalaluu. Õnneks matkas 26aastane Joshua koos sõbraga, kes tassis teda teiste pargikülaliste abiga mööda matkarada, kuni üks pargivaht õnneks vastu juhtus tulema. Kannatanu tunnistas ABC Newsile, et tahtis nimme kasutada võimalust matkata ajal, mil parkide külastatavus on tööseisaku tõttu väike. Joshua oli teadlik, et pargis polnud hädaabitöötajaid. Ta tänab ainsat pargivalvurit, kes tegi oma tööd vabatahtlikult ja möönab, et kui poleks tööseisakut, oleks abi temani ilmselt palju kiiremini jõudnud.

Sotsiaalmeediasse postitatud piltidelt näeb, et  ühes pargis tegid tuld teinud, jätsid selle nõudekohaselt kustutamata ning tekitasid seega ohtliku olukorra. Metsloomade ja loodusliku keskkonna häirimise tõttu on koertega jalutajad paljudes parkides kohustatud looma rihma otsas hoida, teatud piirkondades on keelatud telkida, piirangud on droonide kasutamisel ja alkoholi tarbimisel. Kõiki neid keelde on teadaolevalt siin-seal juba rikutud.

Samal teemal

29.12.2018
Trump ähvardas sulgeda kogu USA-Mehhiko piiri
22.12.2018
TRUMP NÕUAB MÜÜRIRAHA: valitsuse töö jääb osaliselt seisma ja 750 000 inimest on jõulude eel palgata