ESIMENE FOTO: Hiina kosmosesondi poolt Maale saadetud foto maandumiskohast Kuu tagaküljel.Foto: AP/Scanpix
Aadu Hiietamm 3. jaanuar 2019 09:45
Hiina kosmosesond Chang´e 4 maandus täna Eesti aja järgi kell 4.26 Kuu tagumisel küljel, vahendab agentuur Xinhua.

Hiina riigimeedia nimetas maandumist oluliseks tähiseks kosmose hõlvamisel. Kui kõik varasemad missioonid on maandunud Kuu Maa poole oleval küljel, siis nüüd maandus kosmoseaparaat esimest korda Kuu väheuuritud tagaküljel ning saatis sealt satelliidi Queqiao vahendusel Maale ka esimesed fotod.

Queqiao saadeti maailma ruumi mullu mais.8. detsembri startinud ja 12. detsembril Kuu-orbiidile jõudnud Chang´e 4 maandus Eesti aja järgi kell neljapäeva öösel kell 4.26 Kuu lõunapooluse lähistel.

Chang´e 4 maandumine Kuu tagaküljel (arvutisimulatsioon). Foto: SIPA/Scanpix

140 kilogrammi kaaluva sondi pardal on vahendid geoloogilisteks uurimistöödeks ja bioloogilisteks eksperimentideks. Muu hulgas on kavas kasvatada köögivilju ning saata ümbruskonda uurima robotsõiduk.

2013. aastal maandas Hiina Kuu esiküljel kosmosesondi Change´3. Veel tänavu detsembris kavatseb Hiina saata Kuule kosmoseaparaadi Chang'e 5, mis peaks ka naasma Maale koos 20 kilogrammi kivimitega.

2030. aastal loodab Hiina saata Kuule ka esimese taikonaudi (nii kutsutakse Hiinas astronaute). Seni on Kuul käinud Apollo missiooni käigus 12 USA astronauti. Nende kosmoselennud toimusid aastatel 1969 - 1972.