Maailm

620-KILOMEETRINE NAISTE KETT: viimaks õnnestus naistel Sabarimala templisse pääseda 

Toimetas Greete Kõrvits, 2. jaanuar 2019 19:42
Kanaka Durga ja Bindu Ammini (keskel) üritasid ka detsembris templisse minna, kuid valisid paraku päevase aja, mil meeleavaldajaid liiga palju oliFoto: AFP/Scanpix
Hindu naised sisenesid 18. detsembril ja 2. jaanuaril esimesi kordi Sabarimala templisse. Ehkki teatud eas naistel on luba pühamusse siseneda juba oktoobrist saati, takistasid neid seni maruvihased meeleavaldajad. Detsembris lubasid templi preestrid hoonesse vaid transsoolised naised. Uue aasta algul aga korraldasid India naised suguõdede toetuseks sadu kilomeetreid pika inimketi.

Sabarimala tempel on üks hinduismi pühamaid ehitisi. Väikesed tüdrukud ja eakad daamid on Sabarimalas lubatud, kuid vahepealses eas naisterahvad mitte. Asi nimelt selles, et hinduismis on naine menstruatsiooni ajal ebapuhas ega tohi templites käia. Kui enamik templeid jätab naissoost palvetaja enda teada, kas tal on parasjagu „sobilik“ pühakotta siseneda või mitte, siis Sabarimala on suurele osale naistest (vanuses 10-50) alati suletud olnud.

Kuid vastu 2. jaanuari koitu õnnestus kahel naisterahval, 39aastasel Kanaka Durgal ning 40aastasel Bindu Amminil pühakojas ära käia. Nende esimene katse 24. detsembril ebaõnnestus. „Me nägime pühakuju umbes paar minutit,“ rääkisid naised BBC-le oma elamusest.

Nende pühakojaskäigule eelnes Kerala maakonna „naiste müür“. 1. jaanuaril moodustasid kohalikud daamid palvetada soovivate naiste toetuseks inimketi. Naiste toetuskett ei seisnud vaid Sabarimala ümbruses - see oli 620 kilomeetrit pikk ja lookles läbi terve Kerala maakonna.

Naiste kett Kerala maakonnas oli üle 600 kilomeetri pikkFoto: AFP/Scanpix

Prouad Durga ja Ammini hakkasid koos politseinikega Sabarimala nõlvakust üles liikuma kella poole kahe paiku öösel ning jõudsid templiseinte vahele umbes kaks tundi hiljem. Tõenäoliselt ei olnud see kuigi raske, naised valisid sisenemiseks kellaaja, mil templi ümber võisid ehk olla vaid üksikud usufanaatikud.

Sabarimala asub järsu mäenõlva tipus. Traditsiooniliselt minnakse templisse mööda palverännakuks mõeldud trepiastmeid, kuid naised vältisid seda marsruuti, kuna treppide ääres võis vastaseid rohkem olla. 

Sabarimala preestrid on toimunust šokeeritud. Nende hinnangul on tempel nüüd (potentsiaalselt) rüvetatud. Sabarimala suleti pärast naiste palvelkäiku tunniks ajaks, et läbi viia ulatuslikud puhastusriitused.

Kerala maakonna eri paigus puhkesid naiste templikülastuse järel veelgi agressiivsemad meeleavaldused. Üks templimäe jalamil valvanud vihane usklik kurtis, et politsei valetas neile, öeldes, et kaks naist on transsoolised. Naiste perekonnad eitavad seda.

18. detsembril lubasid nii meeleavaldajad kui templi töötajad palvetama neli transnaist. Kuna transsoolistel naistel kuupuhastuse veritsust ei toimu, ka siis, kui sugu korrigeeriv operatsioon tehtud, ei näinud preestrid neis põhimõtteliselt rüvetavat jõudu. Ehkki mõned usuaktivistid leidsid, et nad peaksid templi külastamiseks siiski meesterõivaid kandma, ei pidanud preestrid seda vajalikuks.

Detsembris lubasid preestrid templisse palvetama neli transnaistFoto: @BBCWorld / Twitter

Kanaka Durga ja Bindu Ammini jäävad esialgu politsei kaitse alla.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee