Maailm

Hiina president: Taiwani iseseisvus on üks tupiktee! (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. jaanuar 2019 16:29
Teleekraan Taipeis: Xi Jinping nõuab Taiwani ja Hiina taasühendamistFoto: AFP/Scanpix
Oma kolmapäevases pöördumises väljendas Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping arvamust, et Taiwani iseseisvus on mõttetu üritus, mis kuhugi ei vii. Xi kutsub taiwanlasi üles „rahumeelsele taasühinemisele Hiinaga“, vahendab CNN.

Ehkki president Xi kõne pidi justkui olema lepitust otsiv, oli Hiina liidri arvamus Taiwani sõltumatusest, poliitilisest enesemääramisest ja vabadustest kõike muud kui leplik. „Taasühinemine on ajalooline suund ja õige tee, Taiwani iseseisvus aga... üks tupiktee,“ sõnas Xi.

Xi üritas oma kõnes näidata Hiina-Taiwani taasühinemist kui vältimatut ja paratamatut tulevikku, kinnitades saareriigi elanikele samas, et Hiina austaks elanike religioosseid valikuid, eraomandit, uskumusi ja „nende legitiimseid õigusi“. Xi pidas kõne vaid päev pärast Taiwani president Tsai Ing-weni pöördumist rahvale, milles too rõhutas, et Pekingil on ammu aeg Hiina Vabariigi (Taiwani ametlik nimi - toim.) olemasolu tunnustada.

President Tsai süüdistas Hiinat Taiwanis novembrikuus toimunud kohalikesse valimistesse sekkumises. Tsai astus oma kodupartei, Demokraatliku progressiivse erakonna juhi kohalt tagasi, kuna partei kukkus valimistel suurelt läbi. Xi Jinping isegi ei eita otseselt hiinlaste sekkumist, sõnades oma kõnes: „Hiina saavutas suure võidu, kui segas Taiwani iseseisvusliikumise ja muude separatistide tegevusi.“

Taiwani president Tsai Ing-wen sai novembris valimistel lüüa ning süüdistab selles Hiina sekkumist Foto: EPA/TAIWAN PRESIDENTIAL OFFICE / Scanpix

Taiwan ehk Hiina Vabariik on küll de facto iseseisev, ent Hiina kommunistlik partei pole seda kunagi tunnistanud. Seda ei tunnusta ka paljud teised maailma riigid, ehkki mitteametlikke suhteid arendatakse Taiwaniga siiski paljudes maades. Hiina suhe Taiwaniga on omalaadne: ehkki Rahvavabariik on üks paljudest, kes Taiwaniga aktiivselt majanduslikke sidemeid luua üritab, ähvardab ta samas Taiwani sageli sõjalise agressiooniga.