Eesti uudised

LIITLASTE HIRM: kui võimas oli tegelikult natside Tiiger-tank? (10)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 27. detsember 2018 19:16
Tiigri esimene mudel 1942. aastal Tuneesias. Foto: TopFoto/Scanpix
„Tiigrid tulevad!“ Pole kahtlust, et Teise maailmasõja ajal tegi nii mõnigi punaarmeelane, briti või USA sõjaväelane sellise hüüatuse peale püksid märjaks – kui mitte hullemat. Natsi-Saksamaa Panzerkampfwagen VI ehk tank Tiiger oli tolle aja võimsamaid ja alistamatumaid sõjarelvi. Aga kui võimas Tiiger tegelikult oli?

Popularmechanics vahendab, et YouTube’i kanali Military History Visualized hiljutises loos on nii Tiiger kui see küsimus põhjalikult luubi alla võetud. Tiiger oli Saksa rasketank, mis teenis Teises maailmasõjas ida- ja läänerindel ning Põhja-Aafrikas. Tanki lõppversioon kaalus 54 tonni, sel oli viieliikmeline meeskond ja see oli varustatud liikuva versiooniga kuulsast 88-millimeetrisest tankitõrjekahurist. Esmakordselt ilmus Tiiger lahinguväljale 1942. aastal.

Tiiger oli tolle sõja aukartustäratavamaid tanke – või ehk isegi kogu tankide ajaloo kardetuim. Ning sealjuures väga efektiivne, kuigi ehk mitte tingimata nii efektiivne, nagu seni on arvatud.

Military History Visualized’i analüüsi kohaselt hävitasid Tiigrid ühe lahingus purustatud Tiigri kohta keskmiselt 11,52 liitlaste tanki. Aga kui võtta arvesse ka sõjaajal valitsenud kaos ja see, et Tiigridki läksid vahepeal rikki ning hüljati, siis kaotasid liitlased ühe natside kaotatud Tiigri kohta keskmiselt 5,25 oma tanki.

Tiigrid suutis läbistada ükskõik millise toonase tanki soomuse ja nii olid need lahinguväljal liitlastele tõsiseks nuhtluseks.

Aga liitlaste õnneks ja natside kahjuks olid Tiigrid nii ressursside kui raha mõttes väga kallid. Kui sõda kaldus natside kahjuks, siis polnud neil enam piisavalt kumbagi. Ühe Tiigri asemel sai ehitada mitmeid muid odavamaid relvi: näiteks sai ühele Tiigrile kuluvast terasest valmistada 21 105-millimeetrist haubitsat.