Eesti uudised

KAITSJA: politseinik tarvitas alkoholi isiklikel põhjustel ja maksis ränka hinda (32)

Siim Randla, 27. detsember 2018, 07:15
Foto: Kaspar Pokk
Purjuspäi autoga sõitmise eest tingimisi vangistuse saanud endine naispolitseinik tarvitas alkoholi sügavalt isiklikel põhjustel ja maksis ränka hinda: ta kaotas karjääri politseis, töökoha ja isikliku maine, ütleb kaitsja, vandeadvokaat Indrek Sirk. 

Mullu 29. detsembri öösel oli 29aastane Keity peolt koju sõitmas, kui ta Häädemeeste vallas Tallinna-Pärnu-Ikla maantee 142. kilomeetril kraavi autoga kraavi sõitis. Nii tema kui kõrvalistmel maganud 24aastane kolleeg õnnetuses viga ei saanud. Esmaspäeval karistas Pärnu maakohus Keityt kuuekuulise vangistusega tingimisi. Keity kaitsja, vandeadvokaat Indrek Sirk sõnul tegi Keity mullu 29. detsembril väga suure vea. „Ta ei ole eitanud alkoholi tarvitanult autorooli istumist. Selle põhjused olid sügavalt isiklikud ning tegemist oli õiguslikult lubamatu teoga. Keity on selle eest maksnud ränka hinda – ta kaotas karjääri politseis, töökoha ja isikliku maine,“ rääkis Sirk.

Samal teemal

„Keity ei olnud politsei saabumisel ja menetlustoimingute tegemisel koostööaldis, kuid selgitas samal päeval, et pärast autoga tee äärde kinni jäämist tarvitas ta enne politsei saabumist autos olnud alkoholi. Pealiskaudsel auto vaatlusel tuvastatigi autost alkoholitaarat, kuid põhjalikku läbivaatust ei tehtud,“ selgitas Sirk. „Keity ei ole väitnud, et oli juhtimise ajal täiesti kaine, kuid pärast autoga kinnijäämist tarvitatud alkohol tõstis alkoholikoguse üle kriminaalse joobe piiri. Seda kinnitas ka kohtutoksikoloogiline ekspertiis,“ märgib Sirk.

Kriminaalasja põhiküsimuseks oli kontrollida, milline oli Keity organismis alkoholikogus juhtimise ajal. Kriminaalkorras karistatav joobeseisund on alates 0,75 mg/l, Keityl tuvastati 0,81 mg/l. „Seega ka väikeses koguses alkoholi tarvitamine tõstis senise väärteokorras karistatava teo kriminaalkorras karistatava teo lahtrisse.“

Kaistja sõnul ei uskunud maakohus Keity selgitusi, et pärast auto juhtimise lõpetamist ja enne politsei saabumist (ligi 15 minutit) oleks ta tarbinud alkoholi ja seetõttu mõistis ta süüdi.“ Kuna maakohtu motiveeritud otsust veel ei ole, siis ei ole ka võimalik kohtu motiividele hinnangut anda ja otsustada edasikaebamise üle,“ sõnas Sirk.

Kriminaalasja arutati üldmenetluses seetõttu, et inimese karistamiseks joobeseisundis juhtimise kui kuriteo eest on vajalik kindlaks teha alkoholikogus tema organismis juhtimise ajal. Keelatud ja karistatava seisundiga oli tegemist nagunii, kuid seni õiguskuulekalt elanud inimesele jääb kriminaalkaristuse plekk kogu eluks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee