Eesti uudised

VÄSIMATU ABILINE: elatise nõudeid aitab koostada robotjurist, kes töötab tasuta ega puhka kunagi (4)

Kristiina Tilk, 26. detsember 2018, 13:22
Juura pakub võimalust asuda hagi koostama. Foto: KuvatõmmisFacebookist
“Meil on väga palju inimesi, kes ei saa endale juristi abi lubada. Elatise puhul räägime lastest ning nende heaolust, sellest, et neil kõht oleks täis ja jalanõud jalas. Elatise välja mõistmiseks tuli tänaseni inimestel tasuda õigusbüroode juristidele hagi koostamise eest, kuid mis saab nendest lastest, kelle vanemal ei ole raha juristile tasumiseks?“ põhjendab Eesti Õigusbüroo tegevjuht Artur Fjodorov otsust mõne kuu eest tööd alustanud robotjuristile omandada lisaks ka elatise hagi koostamise oskus. 

Eesti esimene robotjurist Juura alustas tööd kolm kuud tagasi. Tema esimeseks oskuseks oli inkassonõuete vähendamine ning tänaseks on tema abiga nõudeid vähendatud 800 korral. Nädalapäevad tagasi kogunesid aga Eesti Õigusbüroo juristid ning IT-arendajad, et ühises mõttekojas arendada ja täiustada õigusabi platvormi ning ühtlasi omandati robotjurist Juurale ka uus oskus - elatise hagi koostamine.Oleme suutnud taaskord ühe olulise mure lahendamise automatiseerida ning täpselt selline saabki olema õigusabi tulevik meie platvormis - lihtsamad probleemid lahendab robot ning keerukamad kaasused suunatakse juristidele, kellele meie platvorm on andnud tõhusaimad tööriistad inimeste abistamiseks, sõnab Fjodorov. 

Teab täpselt, mida teeb

Valik tehtud, ütleb Juura, et tema tehtud töö eest raha ei taha. Küll aga palub ta tähele panna, et suudab koostada elatise hagi 250eurose elatise sissenõudmiseks kalendrikuus ühe lapse kohta. Kes soovib nõuda suuremat elatist, sellel soovitab Juura pöörduda lihast ja luust juristi poole. 

Lisaks oskab Juura koostada ka hagi tagamise avaldust, mis võimaldab saada kohtumenetluse ajal elatist 100 eurot kuus ühe lapse kohta kuni viis kuud. Hagi tagamise avalduse puhul tuleb tasuda riigilõiv summas 50 eurot. 

Juura koostab hagi nii siis, kui vanem on kantud sünnitunnistusele kui ka siis, kui vanemat sünnitunnistusel pole ning põlvnemine tuleb alles tuvastada. 

Küsimusele, kas Juura kunagi ka eksib ning kes võimalike vigade eest vastutab, teatab Eesti Õigusbüroo kommunikatsioonijuht Rain Porss, et kindel saab olla selles, et küsimuste esitamisel robot ei eksi. 

„Hageja esindajal tuleb roboti küsimuste järgi andmed sisestada ja nende andmete sisestamise õigsuse eest vastutab sisestaja. Pärast hagi kohtule esitamist pole võimalik esiteks ette näha ega öelda, kuidas kohus mingit hagiavaldust menetleb ning teiseks ka seda, kas hagiavalduse käiguta jätmisel ehk puuduste esinemisel täpsustab vajalikke andmeid hageja seaduslik esindaja isiklikult või pöördub selleks juristi poole,“ selgitab Porss.  

Muideks, Juura ei puhka mitte kunagi - ta abistab inimesi väsimatult 24/7 ning korraga täpselt nii paljusid, kui paljud temaga suhtlust on alustanud. Lakkamatud arendustööd ei välista võimalust, et tulevikus oskab Juura ka suurematele nõuetele hagi koostada.Robotjurist toimib läbi facebooki messengeri ning temaga saab suhelda Eesti Õigusbüroo kodulehe www.juristaitab.ee kaudu või Eesti Õigusbüroo Facebooki lehel vestluse aknas. 

4 KOMMENTAARI

k
Kokk Uhoidlik 27. detsember 2018, 15:15
Ei ole tingimata vajalik pöörduda õigusbüroode juristide poole ja tasuda hagi koostamise eest. Justiitsministeerium on välja töötanud vormid https://www.kohus.ee/et/kohtumenetlus/dokumentide-vormistamisest Hättajäämisel on võimalik vorm täita kohtukantseleis jällegi tasuta.
m
mees 27. detsember 2018, 12:20
mul ka raha vaja, kasutan siis selle roboti teenust.
Loe kõiki (4)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee