Foto: Reigo Teervalt
Ohtuleht.ee 23. detsember 2018 11:36
Läheneva aastavahetuse puhul tuletab Politsei- ja Piirivalveamet meelde, et punane signaalrakett pole mõeldud ilutulestiku jaoks, vaid võib tekitada päästjatele ning teistele hoopis asjatut energiakulu.

„Paraku tuleb aastavahetuse eel hakata taas rääkima punastest signaalrakettidest. Täna on merevalvekeskusel olnud juba kaks sündmust, mis on alguse saanud teatest punase raketi kohta,“ kirjutab PPA oma Facebooki-lehel.

Kell 13.54 teatati, et Saaremaal Ninase poolsaarel Sõõrul nähti lääne suunas kaht punast raketti. Kuna tegemist on poolsaarega, polnud teataja kindel, kas raketid lasti merelt või maismaalt.

„Merevalvekeskus kasutas erinevaid tehnilisi võimalusi, et tuvastada võimalik liikumine merel, samuti kaasati Veere sadama kapten, kes uuris binokliga Tagalahte Merise neemeni. Samuti küsitleti ühe turismitalu töötajat, kes uuris omakorda kohalikelt, kas keegi võis olla midagi näinud või kuulnud,“ kirjutab amet.

Merevalvekeskusega võttis seepeale ühendust sealkandis elav politseinik, kes oli teada saanud, et rakette oli tulistatud maismaalt, metsa vahelt.

Kolm tundi hiljem, kell 16.50 teatati reisilaeva Finlandia sillast, et Kalamaja kohal nähti punast signaalraketti. Merevalvekeskus andis eetrisse PANPAN teate ning piirkonda suunati Tallinna kordoni merepäästeüksus.

„Samuti küsitleti Tallinnast väljuvat reisilaeva Viking XPRS, kes oli sadamas viibides märganud samuti punast raketti Linnahalli suunal. Merepäästeüksus kontrollis üle Linnahalli ümbruse, ent tulistajaid ei leitud. Siinkohalt tuletame meelde: punane langevarjurakett on rahvusvaheline hädasignaal. Vastutustundetu punase raketi kasutamine võib pikendada või koguni takistada abi saabumist tõelise abivajajani,“ teavitab politsei.

„Punase signaalraketi kasutamine lõbu pärast on karistatav rahatrahvi või arestiga. Selline veidi üle poole minuti põlev punane "täheke" ei paku mingisugust visuaalset efekti või silmailu, küll aga on see märguandeks meremeestele, et keegi vajab kiirelt abi. Käitugem vastutustundlikult ning jätkem punased signaalraketid taevasse laskmata! Turvalisi pühi!“