Jõulud

PÄEVIK, PIKNIK VÕI KÜPSETAMINE: pane alus pere jõulutavadele! 

Ohtuleht.ee, 24. detsember 2018, 10:41
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kas oled vahel mõelnud, miks üks inimene jutustab õhinal lugusid oma lapsepõlvejõuludest, teisel pole aga peale kingituste suurt midagi meeles? Oma jõulutraditsioonid võiksid olla igal perel, sest ühistest ettevõtmistest jäävad aastateks soojad mälestused.

Tänavu ootavad ees rõõmustavalt pikad pühad, aega perega koos olemiseks jagub. ParentMap on välja pakkunud mõtteid, kuidas võiks pühi sisustada ja ühiselt aega veeta, ühtlasi aga mõnele peretraditsioonile alus panna. Kes teab – ehk algatate just nende jõulude ajal midagi, mida edaspidi hakatakse põlvest põlve oluliseks ja vajalikuks pidama.

Tänupuu

Vali oma aias üks raagus puu või too mõni oks korterisse ja meisterdage üheskoos okste külge riputamiseks kaardikesi, kus on kirjas, mille eest oma elus olete lõppema hakkaval aastal tänulikud. Lapsed, kes veel kirjutada ei oska, võivad joonistada. Ära kipu neid õpetama, mille eest sobib tänulik olla: igaühel on vaba voli selle üle otsustada. Kui su koolieelik on tänulik hommikuse keedumuna eest, siis olgu nii.

Tänupuu võid joonistada ka paksemale paberile või papile, kleepida seinale ja kinnitada kaardikesed siis selle peale. Pärast pühi kogu kaardid ümbrikusse ja pane tallele – aastate pärast on neid mõnel jõuluõhtul tõeliselt lõbus üheskoos lugeda.

Perepäevik

Kiire elutempo juures on raske leida aega, et pidevalt pere tegemiste kohta päevikut pidada. Sestap oleks hea juurutada tava, et igal aastal jõulude ajal pannakse üheskoos lühidalt kirja kõige olulisemad sündmused aastal juhtunust. Kõigil pereliikmetel on võrdne õigus sõna saada. Sel moel aastale tagasi vaadates võib nii mõnigi asi selgemaks või uue tähenduse saada. Tehke ka perefoto, mille saab lisada igaaastase sissekande juurde.

Pühadekirjandus

Emad-isad ja pere suuremad lapsed võiksid aegsasti välja otsida oma lapsepõlve lemmikraamatud, et neid väiksematele tutvustada. Seejuures võib kergesti juhtuda, et vanemad ja lapsed otsivad riiulist ühte ja sama raamatut – mõni lugu on ju mitme põlvkonna laste lemmik. Mõnusad ettelugemisõhtud koos piparkoogikrõbistamise ja kuuma joogiga võiksid kindlasti kuuluda laiskade koduste päevade juurde.

Talvepiknik

Ükskõik, kas lähete mõnele RMK lõkkeplatsile, leiate sobiva paiga kodulähedases metsatukas või hoopis oma aias – lastele on see igal juhul põnev ettevõtmine. Kõik lõkkel sussutatud vorstid, vahukommid ja kuum kakao või tee maitsevad neile oluliselt paremini kui kõik peened jõuluroad toas laua taga. Hea, kui võtate midagi suupärast kaasa ka metsloomadele või puistate lindudele teri. Kui lumi on maas, tasub jälgi uurida või muul moel lastele metsaelanikke ja loodust tutvustada.

Küpsetamine

Valige tavapäraste piparkookide kõrvale välja mõni talve- ja pühadehõnguline koogiretsept ja küpsetage seda pühade ajal. Kui olete leidnud koogi, mis kõigile maitseb, tehke seda igal aastal vaid jõulude ajal. Nii saab sellestki üks jõulutava, millest teie lapsed kord oma lastele ja lapselastelegi räägivad – ja muidugi ka sama kooki küpsetavad ning aegade jooksul küpsetamisega kaasnenud lugusid pajatavad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee