Eesti uudised

Eesti kodakondsusest loobus tänavu 162 inimest  (26)

Kristiina Tilk, 21. detsember 2018 22:15
PASSIDE VÄRV MUUTUB: Tänavu anti Eesti kodakondsus 721 inimesele, sellest loobujaid oli 162.Foto: TIINA KÕRTSINI
2018. aastal andis valitsus Eesti kodakondsuse 721 inimesele. 475 neist olid varem määratlemata kodakondsusega ehk endised Nõukogude Liidu kodanikud. Eesti kodakondsusest vabastati 162 inimest. Enamik neist valis kas Venemaa (61 inimest) või Soome (44) kodakondsuse.

Siseministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Merje Klopetsi sõnul taotletakse Eesti kodakondsusest vabastamist üldjuhul siis, kui keegi soovib olla selle riigi kodanik, kus ta tegelikult elab. 

„Valdav osa taotlejatest elab mujal, ainult mõned üksikud loobuvad Eesti kodakondsusest Eestis elades,“ täpsustab Klopets.

Samal teemal

Pole peetud eraldi arvestust selle üle, kas kodakondusest vabastamist taotlev inimene oli sünnijärgne või naturaliseerunud Eesti kodanik. 

Alates taasiseseisvumisest on Eesti kodakondsus antud ja taastatud kokku enam kui 160 000 inimesele. 

Määratlemata kodakondsusega inimesi on Eestis rahvastikuregistri andmetel praegu  ligi 76 000. Nende hulk on aasta-aastalt vähenenud. Põhjused, miks osa määratlemata kodakondsusega inimesi ei taotle kodakondsust, saab teada  2017. aastal avaldatud integratsioonimonitooringust. Kui varem olid Eesti kodakondsuse mittetaotlemise peamised põhjused vähene eesti keele oskus ja hirm kodakondsuseksami ees, siis viimaste aastate jooksul on aina enam esile tõusnud praktilised küsimused. 

Kümne aastaga on tugevalt kasvanud nende inimeste osakaal, kes ütlevad, et neil ei ole Eesti kodakondsust, sest selle puudumine ei takista Eestis elamist. 

Samuti on märgatavalt kasvanud nende inimeste osakaal, kes toovad põhjusena välja selle, et Eesti kodakondsuseta on lihtsam reisida Venemaale ja SRÜ riikidesse. 

Nende jaoks, kes kodakondsust soovivad, on Eesti kodakondsus kõikide teiste seas eelistatuim. Eesti kodakondsust soovitakse eri põhjustel: töö leidmine, viisavabadus, aga ka ühtekuuluvustunne ning poliitilised vaated. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee