Jõulud

Kuidas jõulud uuesti Eestisse tulid (2)

Tõnis Erilaid, 21. detsember 2018, 21:15
Foto: Aldo Luud
„Jõululaupäeva hommik. Valge lumi vahetab end vihma vastu,“ kirjutab Saarte Hääl 24. detsembril 1988. Saaremaal olid jõulud tähelepanuväärsed ka selle poolest, et esimest korda heisati linnusetorni sinimustvalge trikoloor. Sobivalt sattusid nii jõululaupäev kui ka jõulupäev ise nädalalõpule. Poes müüdi jõululaulude noote. Margus Kappeli ja Ly Kuresoo koostatud valimiku trükiarv olnud koguni 100 000 eksemplari.

30 aastat tagasi võis Eesti taas avalikult jõule tähistada. Raadio ja TV said isegi loa kanda üle jumalateenistus Tallinna Toomkirikust, kus jutluse pidas peapiiskop Kuno Pajula. Raekoja plats oli puupüsti rahvast täis, kui seal ütles jõulusõnumi Arpad Arder. Haapsalu piiskopilinnuses kuulutati esimest korda pärast II maailmasõda välja jõulurahu ajaloolises sõnastuses, nagu kuninganna Kristina oli seda omal ajal teinud ja nagu hiljem Soomes Turus igal aastal korrati.

Jõulukuusk seisis Raekoja platsil püsti 21. detsembrist saati. Jõulumuusika kõlas valjult ümberringi ja Soomest külla tulnud jõuluvana sõitis saaniga raekoja ette. Jaan Kaplinski sõnad, et Eesti rahvas on jõuluusku, said jälle tõeks. 

Mõneti jäi kestma ka nõukogudeaegne traditsioon – aasta viimastel päevadel tervitas Raekoja platsil rahvast näärivana. 

2 KOMMENTAARI

s
semper 23. detsember 2018, 10:49
päris masendav kogemus - nende luuletuste lugemisel tuleb ületada pea 30 riba paarisreklaame takistuslugemine ..
j
22. detsember 2018, 21:41
Jõulud on seotud skandinaavlaste jumal Odiniga, sama mis germaanlastel Wotan. Osmussaare rootsikeelne nimi Odensholm tähendab Odini hauda. Enne Teist...
(loe edasi)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee