Maailm

TRUMP NÕUAB MÜÜRIRAHA: valitsuse töö jääb osaliselt seisma ja 750 000 inimest on jõulude eel palgata (43)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. detsember 2018 06:59
Reede õhtul on Kapitooliumis vaikne: mingit hääletust senatis ei toimuFoto: AP/Scanpix
Kohaliku aja järgi vastu reede südaööd on selge, et president Donald Trump ja USA senat valitsuse töö rahastamise osas kokkuleppele ei jõua. Presidendi ja senati vahel seisab müür - üsna otseses mõttes, kuna demokraadid keelduvad rahastamast president Trumpi plaani piirimüürist. Läbikukkunud eelarve aga tähendab, et südaööst ei saa paljud föderaalvalitsuse töötajad - kokku kusagil 750 000 inimest, nende seas lennujaamade ja piirivalve töötajad - kuni lahenduse leidmiseni sentigi palka.

USA-Mehhiko piirile planeeritav müür on üks Trumpi presidendivalimiste lubadusi. Demokraadid on üksmeelselt selle vastu, vabariiklastestki ei toeta seda kõik. Senati hääletusele reede õhtul ei jõudnud paljud aga kohalegi ning kella 20 paiku oli Kapitooliumimäel vaikus majas. Hääletust ei toimu.

Alles eelmisel nädalal kuulutas Trump, et on väga uhke, kui valitsuse töö müüri pärast seisma jääb. Lisaks lubas ta, et ei süüdista selles senati opositsiooniliidrit Chuck Schumerit. „Mina olen see, kes selle seisma paneb, sind ma selles ei süüdista,“ ütles Trump Schumerile telekaamerate ees. Ilmselt on keegi presidenti vahepeal informeerinud, et sajad tuhanded palgata töötajad ja seiskunud töö ei ole just positiivne, sest reede hommikul üritas president süüd ikkagi demokraatide õlule veeretada. „Seiskumine kuulub nüüd demokraatidele!“ kuulutas Trump Twitteris.

Samal teemal

Küsimus on selles, et Kongressi mõlemad kojad peavad kinnitama valitsuse töö järgmise eelarve. 75 protsenti eelarvest on juba koos ja kinnitatud ning kogu segadus puudutab vaid ülejäänud veerandit. Seepärast on korrektsem öelda, et keskööst toimub valitsuse töö osaline, mitte täielik seiskumine.

Trump nõuab, et eelarvest oleks 5,7 miljardit dollarit eraldatud tema müüriprojektile. Demokraadid ei ole nõus müürile pennigi lubama. Õnnetud vabariiklased üritasid kõigepealt lappida erimeelsusi müüri osas omaenda parteis ning leida kompromisse demokraatidelt, kes viimaks nõustusid tugevdama piirivalvet 1,6 miljardi dollariga. Senat toetas seda eelarvet ühehäälselt.

Kui aga esindajatekoja vabariiklasest spiiker Paul Ryan sellise eelarvega presidendi ette läks, saatis Trump ta sama targalt tagasi: eelarves olgu müür või vähemalt kõrged terasplaadid, igatahes mingi füüsiline objekt.

Vabariiklased koostasid siis uue eelarve, kus 5,7 miljardit müüri tarbeks sees, kuid mis iseenesest oleks vaid ajutine ja rahastus kestaks kuni 8. veebruarini.  Kuidagi õnnestus vabariiklastel esindajatekoja hääletusel see tulemusega 217-185 läbi saada. Kusjuures kaheksa vabariiklast hääletas ikka selle vastu.

Uus eelarve pidi aga reedel läbima ka senatihääletuse, mida see, nagu aimata oli, ei läbinud. Hääletus venis, kuna paljud senaatorid olid jõulupühade eel juba Washingtonist lahkunud ning kutsuti nüüd tagasi pealinna. Kokkuvõttes on hilisõhtul selge, et mingit hääletust üldse ei toimugi. Senati enamuse liider, vabariiklane Mitch McConnell läks kella 20 seisuga üldse Kapitooliumimäelt koju. Läbirääkimised jätkuvad laupäeval.

Föderaalvalitsuse töö osaline seiskumine tähendab, et umbes 400 000 töötajat, nende seas piirivalvurid ja lennujaama turvatöötajad, peavad kuni lahenduse leidmiseni töötama ilma rahata. Lisaks saadetakse 350 000 inimest koju, palgata puhkusele. Kes töötavad, saavad palga kätte tagantjärele, kui valitsus jälle 100 protsenti töökorras on. USA föderaalvalitsuse heaks töötab erinevates asutustes ja osakondades üle 2 ja poole miljoni inimese.

Nagu Chuck Schumer kibedalt ennustas: „Trumpi jonnituur paneb valitsuse töö seisma, aga tema müüri see talle lähemale ei too.“

President Trump (vasakul) senati opositsiooniliider Chuck Schumerile kaamerate ees: sind ma ei süüdista! Hiljem leidis president siiski, et vastutavad ikkagi demokraadid. Foto: Zuma Press/Scanpix

Lisaks valitsuskriisile kimbutab Valget Maja kaitseminister James Mattise lahkumine ning aktsiaturu langus. Paljud kriitikud ei ole ka rahul Trumpi otsusega kutsuda Süüriast tagasi kõik seal võitlevad Ameerika sõdurid ning pooled sõdurid Afganistanist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee