Eesti uudised

Esialgne variant avaldatud kell 13.01

JÕULUKINGITUS: Edgar Savisaar pääses kohtu alt (327)

Arno Põder, Marvel Riik, 21. detsember 2018 18:42
Edgar Savisaar Harju maakohtu istungil eelmise aasta suvelFoto: Robin Roots
Riigikohus otsustas reedel, et Edgar Savisaare kriminaalasi tuleb tervislikel põhjustel lõpetada. Sellega on endine Keskerakonna esimees ja Tallinna linnapea korruptsioonisüüdistusest lõplikult pääsenud.

Veteranpoliitiku esimene reaktsioon küll suuremat rõõmu ei peegeldanud. „Jah, seda ma kuulsin,“ ütles Savisaar ilma erilise entusiasmita, kui Õhtulehe reporter talle mõni minut pärast riigikohtu määruse avaldamist helistas. Enda sõnul ootas Savisaar ajakirjanikult hoopis pühadetervitust. „Arvasin, et te soovite mulle head vana aasta lõppu,“ lausus ta veidi lõbusamal toonil.

Samal teemal

Hiljem pilkas Savisaar Facebookis prokuröre, kes on aastate jooksul tema kriminaalasjaga tegelenud. „Järelduseks võib öelda, et kolm prokuröri ei suutnud ühe jalaga invaliidi, kellel on kuus ravimatut haigust, ikkagi paigast nihutada,“ kirjutas ta.

Riigikohus põhjendas Savisaare kohtu alt vabastamist sellega, et süüdistatav on parandamatult haigestunud ja istungitel osalemine võib olla talle lausa eluohtlik. „Kuigi Savisaar saaks teatud tingimuste täitmisel istungil osaleda, on tema terviseseisundit silmas pidades suur risk, et kriminaalmenetluse jätkamine võib põhjustada tõsise terviserikke või surma,“ nentis kõrgeim kohus oma määruses.

„Süüdistatav ei parane ja kohtumenetluse senine käik võimaldab järeldada, et kriminaalasja arutamine takerdub jätkuvalt tema terviseprobleemide taha. Veel mõnda aega vältava kohtumenetluse tingimustes on tema raviks ja arsti soovituste järgimiseks vajaliku rutiini jälgimine veelgi raskem,“ leidsid kolm Savisaare saatust vaaginud riigikohtunikku.

Kõne all oli ka küsimus, kas kohtuasja oleks saanud jätkata ilma Savisaare enda osavõtuta ehk tagaselja. „Seadus nõuab, et sellisel juhul oleks tuvastatud tahtlik menetlusest kõrvalehoidmine. Muudel juhtudel on asja tagaselja arutamiseks eranditult vajalik süüdistatava nõusolekut, mida antud asjas polnud,” selgitas riigikohtu kriminaalkolleegiumi esimees Saale Laos ajakirjanikele.

Savisaare kaitsja Oliver Nääsi sõnul näitab riigikohtu määrus, et isegi kui selle kinnitamiseks kulub väga palju aega, on Eesti riigi õigussüsteemi väärtused paigas. „See tähendab, et inimelu ja tervis on olulisemad kui avalik huvi ning kohtupidamine kellegi elu ja tervise hinnaga ei ole aktsepteeritav. Täna võib Savisaar korrata, et on puhas nagu prillikivi, sest süüdimõistvat kohtuotsust ei tulnud,“ nentis Nääs.

Riigikohtunik Laose sõnul tähendab aga kriminaalasja selline lahendamine, et menetlust polnud võimalik sisuliselt lõpule viia. „Kohus pole langetanud ei õigeksmõistvat ega süüdimõistvat otsust,” märkis ta.

Üks arst kuue vastu

Harju maakohus otsustas juba tänavu juunis Savisaare suhtes menetluse lõpetada, sest kohtu hinnangul ei lubanud halb tervis tal õigusemõistmisel osaleda ega hiljem võimalikku karistust kanda. Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus kaebas aga maakohtu määruse edasi ja Tallinna ringkonnakohus otsustas augustis, et Savisaare üle on ikkagi võimalik kohut pidada.

Eriarvamusele jäi endokrinoloog Vallo Volke, kes hindas suhkruhaiguse mõju Savisaare tervisele. Volke seisukoht oli, et kohtusaalis on stressist tingitud veresuhkru ja vererõhu tõusu keeruline kui mitte võimatu ära hoida. Tema hinnangul oleks kohtupidamise jätkamine Savisaarele lausa eluohtlik, sest „risk uue kardiovaskulaarse ataki või surma tekkeks on ülikõrge”. Seetõttu otsustas maakohus kaitsja taotlusel Savisaare kohtu alt vabastada.

Ringkonnakohus tühistas hiljem maakohtu määruse ja rõhutas, et pole õige tugineda ainult ühe arsti eriarvamusele, kui kõigi ülejäänud komisjoni liikmete hinnangul on ravimite korrektse kasutamise ja ettekirjutatud dieedi jälgimisega võimalik terviseriske vähendada. Savisaare kaitsjad Oliver Nääs ja Gretta Oltjer-Timberg vaidlustasid ringkonnakohtu lahendi omakorda riigikohtus, mis langetaski reedel neile soodsa otsuse.

Teised süüdistatavad pidid ootama

Riigiprokuratuur süüdistas Savisaart altkäemaksu võtmises, rahapesus, keelatud annetuste vastuvõtmises ja Tallinna linna raha omastamises. Nüüd jäävad kohtu alla veel tema väidetavad kaasosalised Keskerakond, ärimehed Alexander Kofkin, Vello Kunman, Hillar Teder ja Aivar Tuulberg ning Tallinna volikogu endine esimees Kalev Kallo, kes pidid ootama Savisaare saatuse selgumist.

Saale Laose kinnitusel on teiste süüdistatavate osas võimalik menetlust jätkata. „Teatavasti on altkäemaksu andmine, võtmine ja vahendamine kõik iseseisvad kuriteod. See tähendab, et altkäemaksuahela kõik lülid ei pea olema süüdi mõistetud. Kui ühe lüli suhtes on menetlus lõpetatud, siis ülejäänute puhul on ikka võimalik jõuda asja sisulisel lahendmisel õigeks- või süüdimõistava otsuseni,” selgitas riigikohtunik.  

Samuti süüpingis istunud ekspoliitik Villu Reiljan läks prokuratuuriga kokkuleppele ja mõisteti juba mullu oktoobris altkäemaksu vahendamises süüdi. Endine linnaametnik Priit Kutser pääses aga kohtust oportuniteediga, sest tema süüd ei hinnatud suureks.

Kas kõik parandamatud haiged pääsevad kohtust?

Riigikohtunik Saale Laos rõhutas, et tervislikel põhjustel kriminaalasja lõpetamine on siiski väga erandlik. Lisaks parandamatu haiguse esinemisele tuleb tõestada, et see takistab reaalselt kohtupidamist. „See on igal üksikjuhtumil põhjaliku kaalumise tulemusena tehtav otsus. Seetõttu ma ei nimetaks tänast otsust pretsedendiks, mis laiendaks praktikas selle sätte kasutamist,“ lausus ta.

Kaitsjad soovisid riigikohtu hinnangut ka kaebeõiguse küsimusele ehk kas prokurör sai maakohtu määrust üldse vaidlustada. „Seega võib esineda olukord, et ringkonnakohus ületas riigiprokuratuuri määruskaebust sisuliselt läbi vaadates enda pädevust,“ ütles Nääs paar kuud tagasi ERRile.

Riigikohus leidis, et prokuratuuril oli õigus Savisaare kriminaalasja lõpetamine vaidlustada. „Tegemist on menetluse lõpliku otsustusega ja on väga asjakohane, et seda saaks ka kaebemenetluses kontrollida kuni riigikohtuni välja,“ selgitas riigikohtunik Laos.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee