Eesti uudised

Ühekordsete plasttoodete keeld sai esimese rohelise tule 

Kadi Raal, 21. detsember 2018 09:51
Ühekordsed plasttopsid. Foto: ARNO SAAR
Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu Nõukogu sõlmisid esialgse kokkuleppe direktiivi kehtestamiseks, millega keelatakse alates 2021. aastast ühekordsete plasttootdete turule laskmine. 

"Lõpuks ometi on olemas otsus, millega ühekordsete plasttoodete ebamõistlikust tootmisest ja tarbimisest saab peagi ajalugu," rõõmustas keskkonnaminister Siim Kiisler.

Minister lisas, et juba praegu on paljudele toodetele leidlikke keskkonnasõbralikke alternatiive ning lähiaastatel saab neid olema veelgi enam. 

Samas on tooteid, millele täna ei ole veel häid alternatiive, näiteks ühekordselt kasutatavad plastist toidu- ja joogipakendid. Viimaste puhul näeb direktiiv ette suunda nende toodete tarbimise vähendamise. Samuti tuleb teatud ühekordselt kasutatavad plasttooted varustada märgistusega, mis annab infot toodete plasti sisalduse ning sobilike jäätmete käitlemise viiside kohta. Lisaks peavad probleemsemate plasttoodete tootjad arvestama prügi koristamise ja teadlikkuse tõstmise kulude katmisega.

Kokkuleppes on ära toodud ka pudelikorgid, mida samuti keskkonnas väga palju leida võib. Et neid sinna vähem satuks, tuleb 2024. aastal võtta kasutusele selline tootedisain, kus joogipudelite korgid jäävad peale pudeli avamist pudeli külge kinnitatuks. Lisaks peavad plastist joogipudelid sisaldama alates 2025. aastast 25 protsendi ja alates 2030. aastast 30 protsendi ulatuses ringlusse võetud materjali.

Euroopa Liidu liikmesriikide saadikud arutavad kokkulepet uuel aastal ning seejärel esitatakse eelnõu Euroopa Parlamendile hääletamiseks. Lõplikult võetakse eelnõu vastu nõukogu kohtumisel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee