Eesti uudised

Mida teha, kui pühade ajal haigus kallale kipub või kõht tühjaks jääb? (1)

Kristjan Väli, 21. detsember 2018 09:35
24h lahti olev Mustakivi Prisma ei sulge uksi ka jõululaupäeval.Foto: Martin Ahven
Jõulupühade ja aastavahetuse perioodil ei ole kõik asutused avatud tavapärastel aegadel, mistõttu jääb õhku küsimus – kui juua enam ei jaksa ja ka kõht on seapraadi täis, kas siis vahelduseks kinno saab minna või peab leppima koduseinte vahel „Visa hinge“ vaatamisega?

Pühadeperioodil võib tekkida olukord, kus lõunanaabrite juurest ostetud õlu saab otsa. Siis pole mitte midagi muud teha, kui seada sammud poodi. Või tuleb ette olukord, et liigsöömine ja -joomine on  andnud tervisele põntsu ja tuleb minna perearsti juurde. Just siis tuleb endale selgeks teha, milline asutus on lahti, milline mitte. Õhtuleht koostas väikese ülevaate pühadeaegsetest lahtiolekuaegadest, et su elu kergemaks teha.

Tervishoid

Kui külmetus kimbutab, siis nohurohtu saab ikka apteegist. Küll aga tuleb meeles pidada, et ka apteekrid soovivad puhata. Benu apteekide jaeoperatsioonide juht Rainer Kaseväli tunnistab, et ettevõte üritab klientidele vastu tulla, mistõttu on osa apteeke avatud ka pühadeperioodil. 

„Kõige vähem apteeke on avatud 25. detsembril, kui avatuks jääb umbes kümmekond apteeki, ja 1. jaanuaril, kui avatud on ainult kaks Benu apteeki  – neist üks Tallinnas Postimajas ja teine Hiiumaal. Näiteks aga 26. detsembril saavad tallinnlased vajadusel oma terviseküsimustes abi Sikupilli apteegist kuni keskööni. Ülejäänud apteekide lahtiolekuaegu on mõistlik igaühel konkreetselt järele vaadata, sest need varieeruvad sõltuvalt asukohast suuresti,“ tunnistab Kaseväli.

Apotheka lahtiolekuajad on nähtavad nende kodulehelt, aga üldiselt joonistub välja, et vähemalt igas Eesti suuremas linnas on vähemalt üks apteek, mis on lahti nii jõululaupäeval kui ka esimesel ja teisel jõulupühal.

24/7 avatud valveapteeke on Eestis ühtekokku kolm, millest kaks asuvad Tallinnas – Tõnismäel ja Lasnamäel. Tartlaste ainus valveapteek asub Raekoja platsil.

Kui hammas valutab, siis erakorraline hambaravi on Tallinnas olemas Tõnismäel asuvas hambapolikliinikus. Teenus on küll tasuline – ettemaks on 35 eurot. Tartus saab erakorralist hambaravi Maarjamõisa haigla J-korpuse 1. korrusel.

Perearstid üldiselt pühade ajal ei tööta, mistõttu tuleb haigestudes loota mõne haigla erakorralisemeditsiini osakonnale. Asjakohast nõu saab ka siis, kui helistada perearsti nõuandetelefonile 1220. Kui tervis väga halb, siis kiirabi telefon on jätkuvalt 112.

Pangandus ja dokumendid

Politsei- ja piirivalveameti teenindussaalid on suletud 24.12, 25.12 ja 26.12 . 27.12, 28.12 ja 31.12 on PPA teenindussaalid avataud tavapärastel aegadel. 

24.–26.12.2018 ja 31.12.2018–01.01.2019 on kõik Swedbanki esindused üle Eesti suletud. 24.–26. detsembril ning 31. detsembril ja 1. jaanuaril on suletud ka kõik SEB kontorid.

Meelelahutus ja vaba aeg

Kui söömine ja telekavaatamine enam pinget ei paku, siis on ka lugemine hea ja arendav tegevus. Kahjus rahvusraamatukokku  pühadeperioodil asja ei ole. Raamatukogu suletakse 21.12 kell kaks päeval ja avatakse alles 2. jaanuaril. Tallinna keskraamatukogu on suletud 23.–26. detsember. 27. ja 28. detsembril on raamatukogu avatud tavapärastel aegadel. 29. detsembril on avatud kõik keskraamatukogu haruraamatukogud, ent Estonia pst 8 asuv peamaja on avatud kell 9-17. 30.12, 31.12 ja 1.1.19 on keskraamatukogu suletud.

Kui kodus enam olla ei jaksa, võib minna kinno. Eesti suuremates linnades on kinod avatud ka puhkepäevadel. Mitte küll tavapärastel aegadel, aga ikkagi. Täpsema kinograafikuga saab tutvuda juba nende kodulehel.

Söök ja jook

Tühja sest pangast, peaasi, et süüa ja juua saab? Ka paljud kauplused pole pühadel tavapärastel aegadel avatud. Coopi kommunikatsioonispetsialist Kaisa Pärna sõnab, et Coopil on sõltuvalt piirkondlikust ühistust plaanis pühade ajal kaupluste lahtiolekuaegasid lühendada ja mõnes ühistus osa kaupluseid hoopiski suletuna hoida. „Kui palju ühe või teise kaupluse lahtiolekuaega lühendatakse, sõltub aga juba konkreetsest ühistust ja konkreetsest kauplusest. Näiteks on osa kauplusi plaanis sulgeda kell 16, osa kauplusi kell 18 ning osa kauplusi hoida 1. jaanuaril hoopiski suletuna ,“ ütleb ta.

Rimi Eesti kommunikatsioonispetsialist Katrin Bats sõnab, et pühadel on Rimi kauplused avatud erigraafiku alusel. „Jõuluõhtul, 24.12, sulgeme kõik Rimi kauplused kell 18. Samuti on veidi lühendatud lahtiolekuajad teistel pühade-eelsetel ja -järgsetel päevadel,“ lubab ta. Täpsemalt saab lugeda Rimi kodulehelt.

Prismad on pühadeperioodil avatud 24/7. "Mustamäel, on 21.-23. detsembrini ööpäevaringselt avatud ka Kristiine ja Rocca al Mare Prisma. Samuti on avatud Tartu Prismad Annelinnas ja Sõbra tänaval ning Narva hüpermarket," teatab Prisma kommunikatsioonijuht Piret Lankots.

Sikupilli, Mustamäe ja Lasnamäe Prisma on detsembris ja jaanuaris avatud tavapäraselt 24h.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee